Przejdź do górnego menu Przejdź do lewego menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych Przejdź do podstrony deklaracja dostępności

Szpital

Szpital Drewnica, położony na skraju lasu, to niewątpliwie najładniejszy fragment Ząbek. Zacienione aleje, stuletnie zabudowania szpitalne i olbrzymie dęby - pomniki przyrody, wszystko to sprawia, że jest to miejsce stworzone do spacerów.

Szpital powstał w 1903 r. z inicjatywy Warszawskiego Towarzystwa Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi. Pierwszym budynkiem zaadoptowanym na potrzeby szpitala, było jedno z zabudowań folwarku mjr. Drewnickiego, skonfiskowanego przez władze carskie po powstaniu listopadowym. Budynek ten istnieje do dziś i jest najstarszym obiektem na terenie miasta, mieści się tam oddział dzienny. Naprzeciwko niego usytuowany jest pawilon ufundowany przez Julię Wiemanową powstały w 1909 r. Tuż przy bramie stoi tzw. "Rychlinówka", kamienica mieszkalna wybudowana w 1913 r. dla lekarzy szpitala oraz ich rodzin.



W tym budynku mieszkał aż do śmierci wieloletni wiceprezydent Warszawy, a także dyrektor i jeden z założycieli szpitala Karol Rychliński. To właśnie jego pomnik mieści się naprzeciwko pawilonu IV, oddanego do użytku w 1915 r. Po I wojnie światowej szpital nadal rozbudowywano m.in. o zabytkową już dziś wierzę ciśnień. Założono gospodarstwo rolne, które istniało do 1989 r., a po którym zostały do dziś urokliwe łąki oraz zdziczałe drzewa owocowe od strony lasu, zamieszkałe m.in. przez bażanty.
drewnica

Jeden z dębów bezszypłukowych - pomnik przyrody. Na terenie szpitala znajduje się 25 takich dębów-pomników. Niektóre z nich liczą sobie nawet 500 lat.

Na stulecie szpitala, w 2003 r. przywrócono funkcje sakralne kaplicy nieopodal "Rychlinówki". Wtedy też przed kaplica postawiono figurę św. Franciszka, przeniesiona z terenu boisk przy ul. Kochanowskiego.
Widok od strony izby przyjęć na budynek, w którym mieści się szpitalna apteka.