Przejdź do górnego menu Przejdź do lewego menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych Przejdź do podstrony deklaracja dostępności

Rusza budowa Stacji Uzdatniania Wody "Drewnica" w Ząbkach

Po ponad 2 letnich pracach przygotowawczych rusza oczekiwana przez mieszkańców Ząbek nowa inwestycja komunalna. Już w najbliższy piątek 10 lipca 2015 r. w samo południe, zarząd PGK w Ząbkach podpisze umowę z Przedsiębiorstwem Budownictwa i Instalacji ABT sp. z o.o. w przedmiocie budowy w Ząbkach nowoczesnej Stacji Uzdatniania Wody.

Celem planowanej inwestycji jest zwiększenie ilości wody dla dynamicznie rozwijających się Ząbek oraz zapewnienie ciągłości i niezawodności jej dostaw o odpowiednio wysokim ciśnieniu. Obecnie w upalne dni, zwłaszcza w godzinach wieczornych występują spadki ciśnienia, spowodowane niedostatecznymi dostawami wody od warszawskiego MPWiK S.A.

W ramach tej inwestycji ząbkowskiej spółki miejskiej zostanie wzniesiony budynek technologiczny w którym będzie uzdatniania woda głębinowa, dwa zbiorniki retencyjne wody czystej o łącznej pojemności 2 tys m3, oraz cały szereg obiektów towarzyszących. Nowoczesne i automatycznie sterowane pompy będą podnosić ciśnienie w sieci wodociągowej w godzinach porannego i wieczornego szczytu, zaś zmniejszać je w nocy, kiedy pobór wody jest minimalny. Automatyzacja tego procesu zapewni wysoką ekonomikę dystrybucji wody.

Wydajność wykonanych już w latach poprzednich studni głębinowych wynosi ok. 1 milionów m3 wody rocznie i zabezpiecza aktualne zapotrzebowanie Ząbek na wodę. Ząbki to jednak stale rozbudowujące się miasto. Władze spółki przewidziały zatem możliwość powiększenia stacji i szybkiej rozbudowy systemu uzdatniania wody, w celu zapewnienia ciągłości dostaw wody w kolejnych latach. Ale już teraz realizowany projekt zapewnia np. możliwość 5-krotnego napełnienia niecki głównej basenu miejskiego, tylko w ciągu jednego dnia.

Wydobywana z głębokości ponad 50 metrów woda surowa pozbawiana będzie nadmiaru żelaza i manganu na specjalnych złożach filtracyjnych, następnie na krótko trafi do zbiorników wody czystej a później zostanie przepompowana dwiema magistralami do miejskiej sieci wodociągowej. Ponieważ woda z ujęć podziemnych charakteryzuje się stabilnym składem mikrobiologicznym i chemicznym nie przewiduje się konieczności stosowania stałego procesu jej dezynfekcji, w tym nielubianego przez odbiorców chlorowania. Oczywiście jakość produkowanej wody będzie systematycznie badana przez akredytowanie laboratorium pomiarowe i kontrolowana przez Sanepid.

Budowa stacji uzdatniania wody wraz z magistralami przesyłowymi powinna potrwać ok. 1,5 roku, zaś całkowity koszt zamknąć się kwotą 8 milionów złotych. Tak więc w 2017 r. mieszkańcy Ząbek będą mogli cieszyć się z dobrej, smacznej a pewnie i tańszej niż obecnie wody.