Biznes w Polsce, biznes w Chinach – pod takim tytułem odbyło się IV spotkanie ząbkowskich przedsiębiorców w dniu 17 marca br. w Miejskim Ośrodku Kultury w Ząbkach. Tym razem motywem przewodnim spotkania były Chiny.
Gościem honorowym spotkania był Wang Weijing – szef działu PR Huawei Polska. Coraz bardziej znanej w Polsce i znanej na świecie marki, zajmującej się m.in. produkcją telefonów komórkowych i tabletów oraz oprogramowania do tych urządzeń.
Wśród gości spotkania znaleźli się: Starosta Powiatu Wołomińskiego Kazimierz Rakowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wołominie Jolanta Tlaga,
członek zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Ząbkach Piotr Uściński, przewodniczący Rady Nadzorczej Agrotechnika S.A. Zenon Daniłowski, prezes zarządu SK Bank Jan Bajno, dyrektor SK Bank Oddział w Ząbkach Barbara Maksimczuk, dyrektor Promocji i Rozwoju Agro - Technika SA Janusz Dąbrowski, prezes zarządu Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego sp. z o.o. Tomasz Sypuła, Wiesław Kołodziejski z Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych sp. z o.o., prezes Krajowego Funduszu Poręczeniowego Samorządowa Polska" dr Jacek Janiszewski,
I Wiceprezes Zarządu Centrum Operacyjnego "Samorządowa Polska" S.A Monika Piątkowska, prezes Zarządu Lokalnego Funduszu Pożyczkowego "Samorządowa Polska" Ząbki sp. z o.o. Waldemar Krajewski, przedstawiciele firm nominowanych do wyróżnienia "Ząbkowska Firma Roku 2014", przedstawiciele firm, które przyłączyły się do ząbkowskiej akcji promującej meldowanie się w Ząbkach "Zniżka za dowód", a także inni lokalni przedsiębiorcy, prasa i mieszkańcy.
Spotkanie poprowadził Radosław Pyffel prezes Centrum Studiów Polska - Azja.
Burmistrz Perkowski wraz ze starostą Rakowskim powitali w gronie firm będących już w akcji "Zniżka za dowód", ząbkowskie firmy, które włączyły się do akcji " w 2014 r., wręczając ich przedstawicielom pamiątkowe grawertony, które odebrali: Paweł Szachnowski właściciel "Auto Centrum Ząbki", Radca Prawny Mariusz Astaszewicz właściciel Kancelarii, Sławomir Wikieł właściciel frimy "DREW-PLAK", Aneta Piechocińska właścicielka firmy "Lux Light Gabinet Fotozabiegów i Estetyki", Małgorzata Rosińska właścicielka sklepu zielarsko – medycznego "Herbi", Jakub Lewandowski właściciel "PHU LEADER SPORT", Sławomir Łuniewski z firmy "SEBREM Katarzyna Majewska", Beata Lenart z właścicielka firmy "Fotografia LEN – ART", Elżbieta Zieleniak współwłaścicielka firmy "Big City Restaurants Elżbieta Zieleniak, Marek Zieleniak, Krystian Kowalski" spółka cywilna.
Kapituła w składzie: przewodniczący Rady Nadzorczej Firmy Agrotechnika S.A. Zenon Daniłowski - przewodniczący kapituły, prezes Zarządu SK Bank Jan Bajno, burmistrz Ząbek Robert Perkowski, wyróżniła statuetką "Ząbkowska Firma Roku 2014" następujące firmy: " JW Contruction Holding S.A.", "Bud Dom Sp. z o.o." ,"Euro Trans Szlubowski Kłopotowski" Spółka Jawna, "ATL" Sp. z o.o., ."Polska Izba Makaronu".
Wyróżnienia odebrali: przedstawicielka "JW Contruction Holding S.A." Anna Boguszewska, Dyrektor Naczelny "Bud Dom" Sp. o.o. Wojciech Koliński, Jarosław Kłopotowski z firmy "Euro Trans Szlubowski Kłopotowski" Spółka Jawna, Maciej Grzyb Wiceprezes ATL Sp. zo.o., Piotr Wyszecki członek izby "Polska Izba Makaronu".
Przewodniczący kapituły Zenon Daniłowski, pogratulował wyróżnionym. Powiedział, że jest mu niezwykle przyjemnie wręczać wyróżnienia, tym którzy tworzą wartość dodaną, firmom, które wypracowują dochody. Dodał, że sukces jest zasługą talentu menadżerów i fachowości pracowników. Nawiązując do tematyki spotkania, powiedział, że cieszy się że to właśnie Chiny są tematyką spotkania, bo właśnie do Chin jest duży eksport makaronów, z firmy Makarony Polskie, której jest prezesem. Podsumował swoją wypowiedź stwierdzeniem, że, spotykamy chińskie produkty na naszych półkach, ale także coraz częściej w Chinach można spotkać polskie produkty.
Prezes Jan Bajno w imieniu SK Banku podziękował firmom które zostały wyróżnione. Powiedział, że to właśnie drobne firmy potrafią wiele zrobić. Dodał, że ma nadzieję że Ząbki przewyższą Warszawę w zakresie przedsiębiorczości.
Burmistrz przyłączył się do życzeń dla lokalnego biznesu. Powiedział, że Ząbki są wyjątkowe, bo mają wyjątkowych mieszkańców. Dodał, że mają największy przyrost naturalny w Polsce. Dlatego w Ząbkach widać ten boom na ulicach i w szkołach. Powiedział, że ta sytuacja będzie procentowała w przyszłości, ale teraz jest wyzwaniem dla samorządu. Dlatego miasto stara się stworzyć odpowiednią atmosferę dla biznesu, m.in. wyróżniając najdynamiczniej rozwijające się na ząbkowskim rynku, firmy. Życzył także wszystkim firmom takich dochodów, jak miałby wyróżnione.
Gość honorowy spotkania Wang Weijing, opowiedział o swoich wrażeniach związanych z życiem w Polsce oraz o produktach i rozwoju firmy Huawei. Odpowiedział także na zadawane przez publiczność pytania. Najbardziej w Polsce, jak mówił, zaskoczyło go czyste powietrze bez smogu, czego w Chinach nie było, spokój i mała, wg. niego, ilość ludzi na ulicach i w sklepach w weekendy. Powiedział, że w Chinach wówczas jest czas wzmożonych zakupów i przebywania poza domem, w Polsce natomiast jest to czas przebywania z rodziną w domach. Powiedział także, że życie w Polsce przebiega w wolniejszym tempie niż w Chinach. Wspomniał, że w Polsce ludzie mają zwierzęta na które znajdują czas, natomiast w Chinach to rzadkość, ze względu na ciągle zajęty czas przez pracę. Gość podkreślał różnice kulturowe między Chinami i Polską.
Pod koniec spotkania przedstawiciele funduszy poręczeniowego i pożyczkowego "Samorządowa Polska" przedstawili informacje, dotyczące nowo powstałego, ząbkowskiego Lokalnego Funduszu Pożyczkowego "Samorządowa Polska" . Zgromadzeni usłyszeli o preferencyjnie oprocentowanych pożyczkach dla przedsiębiorców, których udziela ząbkowski fundusz. Istotną informacją było to, że został uruchomiony punkt informacyjny w Urzędzie Miasta Ząbki, gdzie przedsiębiorcy mogą zasięgnąć informacji na temat, zasad udzielania pożyczek.
Podczas spotkania w tle można było oglądać slajdy przedstawiające życie w Chinach, atmosfery dodawała także znajdująca się na sali wystawa chińskiej fotografii oraz liczne chińskie akcenty, takie jak lampiony.
Po spotkaniu goście udali się na poczęstunek w stylu azjatyckim, przygotowany przez restaurację "na skrajnej " w Ząbkach. Tu mieli okazję porozmawiać o biznesie i wymienić się doświadczeniami i wizytówkami.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: "Moja Gazeta Regionalna", Radio "Ząbki", gazeta samorządowa "Co słychać?". Partnerem Miasta Ząbki w realizacji wydarzenia był Miejski Ośrodek Kultury w Ząbkach.
Kolejne tego rodzaju spotkanie dla ząbkowskich przedsiębiorców już za rok.
Iwona Potęga
foto: B. Śladowski
- Ząbkowska Firma Roku 2014. Biznes w Polsce, biznes w Chinach
- 59.jpg
- 14.jpg
- 65.jpg
- 23.jpg
- 68.jpg
- 69.jpg
- 37.jpg
- 31.jpg
- 50.jpg
- 9.jpg
- 25.jpg
- 7.jpg
- 55.jpg
- 61.jpg
- 43.jpg
- 6.jpg
- 62.jpg
- 41.jpg
- 67.jpg
- 4.jpg
- 45.jpg
- 36.jpg
- 8.jpg
- 21.jpg
- 22.jpg
- 13.jpg
- 51.jpg
- 5.jpg
- 52.jpg
- 47.jpg
- 10.jpg
- 17.jpg
- 58.jpg
- 1.jpg
- 46.jpg
- 19.jpg
- 24.jpg
- 49.jpg
- 48.jpg
- 2.jpg
- 54.jpg
- 56.jpg
- 39.jpg
- 16.jpg
- 18.jpg
- 20.jpg
- 32.jpg
- 53.jpg
- 44.jpg
- 28.jpg
- 57.jpg
- 15.jpg
- 26.jpg
- 11.jpg
- 66.jpg
- 12.jpg
- 63.jpg
- 3.jpg
- 40.jpg
- 60.jpg
- 42.jpg
- 29.jpg
- 33.jpg
- 27.jpg
- 34.jpg
- 35.jpg
- 30.jpg
- 64.jpg
- 38.jpg