Przejdź do górnego menu Przejdź do lewego menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych Przejdź do podstrony deklaracja dostępności

Bieg "Tropem Wilczym" w Ząbkach

W 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym- Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.


Data święta – Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nawiązuje do 1 marca 1951 roku. Tego dnia w warszawskim więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

1 marca br w naszym mieście ponad 350 uczestników wzięło udział w biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym", który odbył się na dystansie 4000 metrów ze szczególnym upamiętnieniem 1963 m (data śmierci Józefa Franczaka ps."Lalka", najdłużej ukrywającego się żołnierza podziemia). Bieg w Ząbkach zorganizowany został po raz pierwszy w ramach uroczystych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Bieg Tropem Wilczym, uroczysty Apel Pamięci, prezentacje multimedialne przygotowane przez młodzież publicznych szkół podstawowych i gimnazjalnych to główne części uroczystości które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 3 w Ząbkach . Gośćmi honorowymi był Zarząd Koła Związku Kombatantów oraz por. Jerzy Nowicki z ŚZŻAK.

Biegi zaplanowane zostały na godzinę 12:00. Dziesięć minut przed startem instruktorka z Klubu Fit Place przeprowadziła rozgrzewkę. Potem Pan Dominik Manowski jeden z organizatorów omówił trasę i przygotowane zadania związane z tematyką Partyzantów Podziemia Antykomunistycznego. Punktualnie o godz. 12:00 rozpoczęły się biegi poprzedzone minutą ciszy w intencji Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Bieg ukończyło ponad 350 osób - co stanowi rekord biegów miejskich w Ząbkach. Najmłodsza uczestniczka miała 3,5 roku, a najstarszy uczestnik 68 lat !

Na mecie pamiątkowe medale dla pierwszych 180 biegaczy wręczali Kombatanci oraz dyrektorzy szkół. Zaproszone do współpracy ząbkowskie szkoły zaprezentowały podczas Apelu Poległych sylwetki: "Lalka", "Inki", "Łukaszki", "Młota" oraz "Olecha". Liczba uczestników ponad dwa razy większa niż planowana - to oznaka dużej dojrzałości patriotycznej mieszkańców. Za rok zatem przygotujemy więcej koszulek, medali oraz upominków.


Organizatorem ogólnopolskiej akcji była Fundacja "Wolność i Demokracja", organizatorzy lokalni, Miasto Ząbki, ząbkowscy Kombatanci, Szczep 7 Drużny Harcerskiej i Gromady Zuchowej "Tajemnica", Szkoła Podstawowa nr 3 im. Małego Powstańca w Ząbkach, Ząbkowscy Legioniści ZL'11 a także Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół i Placówek Szkolno - Wychowawczych.

Patronat honorowy objęli: Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W akcję włączyły się również nasze media lokalne : Gazeta samorządowa "Co słychać?" oraz "Radio Ząbki".

Joanna Wysocka
fot. Bogdan Śladowski