Ostatnio sporo słyszymy w mediach o tzw. partycypacji społecznej, czyli w największym uproszeniu – o współdecydowaniu mieszkańców o miejscu które zamieszkują. Otóż, także i w Ząbkach, miało miejsce wydarzenie o charakterze partycypacyjnym. Miasto Ząbki, które ma status miasta obserwatora w "subregionie Cud nad Wisłą w 2014 r." w ramach projektu "Decydujmy razem" przeprowadziło spotkania o charakterze konsultacyjno-informacyjnym władz miasta z mieszkańcami.
Podczas spotkań, Burmistrz Ząbek Robert Perkowski, zastępca burmistrza Artur Murawski, skarbnik Elżbieta Żmijewska, doradca burmistrza ds. komunikacji i transportu, komendant ząbkowskiej policji Dariusz Korzeń, oraz starszy inspektor straży miejskiej Jacek Szeluga omówili głównie takie tematy jak: bezpieczeństwo w Ząbkach, stan finansów miasta, inwestycje drogowe i oświatowe oraz komunikacja. W wydarzeniu uczestniczyło kilkudziesięciu mieszkańców Ząbek.
Rozpoczął Grzegorz Grabowski, pełniący rolę animatora subregionalnego w projekcie "Decydujmy razem", krótkim wstępem, wyjaśniającym w definicjach i na przykładach, na czym polega partycypacja. Na pytanie co sądzi o budżecie obywatelskim - Grabowski stwierdził, że taki budżet nie musi być niezbędny, jeżeli miasto posiada dobrze przygotowaną strategię rozwoju, skonsultowaną z mieszkańcami i na bieżąco modyfikowaną.
O bezpieczeństwie w Ząbkach opowiedział, posługując się statystykami, komendant ząbkowskiej policji Dariusz Korzeń. Z przedstawionych liczb wyraźnie wynikało, że przestępczość w Ząbkach jest duża i stale rośnie. Komendant wspominał, że dobre efekty przynoszą wspólne patrole policji i straży miejskiej. Niestety w tak dużym mieście, co do ilości zamieszkujących mieszkańców (ok. 60 000, przy niespełna 30 000 zameldowanych) nawet wzmocnione o strażników miejskich patrole są niewystarczające. Dlatego planowane jest zwiększenie ilości etatów w ząbkowskiej policji, głównie dzięki przesunięciu etatów z mniej obciążonych komisariatów powiatu do Ząbek.
O bezpieczeństwie w Ząbkach – wspólnych patrolach i obowiązkach straży miejskiej mówił także starszy inspektor Straży Miejskiej w Ząbkach Jacek Szeluga.
Mieszkańcy wnioskowali, aby karać właścicieli zaśmieconych pustych działek prywatnych. Burmistrz Robert Perkowski wyjaśnił, że właściciele są karani za bałagan i wzywani do jego uprzątnięcia, niestety często jest problem z ustaleniem kto jest właścicielem gruntu z uwagi na nieuregulowany status prawny działki.
Kilka mieszkanek poruszyło kwestię schroniska dla zwierząt w Klembowie, gdzie trafiają bezpańskie zwierzęta m.in. z obszaru Ząbek. Mieszkanki nie były zadowolone z warunków panujących w schronisku, a jedna z nich mówiła o problemach związanych z adopcją w tym schronisku. Burmistrz odpowiedział, że schronisko do którego trafiają zwierzęta jest wyłaniane w drodze przetargu. Obecnie miasto ma podpisaną umowę z fundacją z Tłuszcza, gdzie trafiają zwierzęta, głównie młode i zdrowe, gdzie jest bardzo skuteczna adopcja oraz ze schroniskiem w Klembowie gdzie trafiają pozostałe zwierzęta, gdzie szansa na adopcję jest mniejsza.
Mieszkańcy wnioskowali również o karanie właścicieli psów, którzy po nich nie sprzątają. Strażnik Szeliga wyjaśnił, że trudno jest ukarać takiego właściciela, ponieważ kiedy zbliża się strażnik, właściciel sprząta i nie ma podstawy do ukarania. Niemniej jednak w oczywistych przypadkach, właściciele są karani mandatami.
Mieszkanka zgłosiła przewrócony znak przy ul. Rembertowskiej, ktoś inny – kwestię nieprzestrzegania czerwonego światła przez kierowców przy kościele św. Trójcy. Strażnik apelował do mieszkańców, aby każdorazowo zgłaszać tego rodzaju sytuacje.
Mieszkanka wnioskowała o patrolowanie miejsca u zbiegu ulic Sosnowej i Sikorskiego. Twierdziła, że zbiera się tam młodzież, która pali papierosy, hałasuje i używa niecenzuralnego słownictwa, co zakłóca spokój okolicznych mieszkańców. Strażnik poprosił o każdorazowe zgłaszanie takich przypadków, aby mogły być wysyłane patrole.
Jeden z mieszkańców wnioskował o karanie za zanieczyszczanie ulic przez duże samochody wyjeżdżające z budów (okolice ulicy Skorupki przy kościele). Był także wniosek o karanie właścicieli samochodów, wyjeżdżających z nieutwardzonych dróg, których samochody również nawożą na ulice błoto. Co do pojazdów wyjeżdżających z budów, strażnicy miejscy dokumentują takie wydarzenia i kierują wnioski o ukaranie, w drugim przypadku, karanie byłoby bezprawne.
Inwestycje omówił zastępca burmistrza Artur Murawski, rozpoczynając od przypomnienia, że miasto pozyskało sporą kwotę ze środków unijnych, za co otrzymało od marszałka województwa, aż trzy wyróżnienia, - Lider Rozwoju Mazowsza. W sumie ze źródeł zewnętrznych miasto pozyskało aż 100 mln zł. Opowiedział o właśnie powstającym tunelu, basenie oraz wykonanych inwestycjach drogowych w latach 2010 – 2014. Poinformował, że tunel może zostać oddany do użytkowania już w okresie wakacji. Wspominał również o trwającej przebudowie drogi 631 (kontynuacji ul. Żołnierskiej w Zielonce) i możliwości wjazdu do Ząbek południowych jedynie przez ulicę Szwoleżerów, a także o planach miasta wybudowania wiaduktu, nad ulicą Żołnierską, tak aby można było docelowo skomunikować ulicę Powstańców z drogą 631 w sposób bezkolizyjny. Poinformował, że na tę inwestycję, Ząbki będą chciały pozyskać środki zewnętrzne.
Mieszkańcy byli zainteresowani czy po otwarciu tunelu, zostanie zamknięty obecny przejazd kolejowy. Zastępca burmistrza wyjaśnił, że zamkniecie przejazdu jest warunkiem, aby użytkować tunel, także po otwarciu tunelu przejazd zostanie zlikwidowany. Obecnie trwają rozmowy z PKP PLK w zakresie warunków pozostawienia przejścia dla pieszych i dojścia na peron od strony zachodniej, które miało by funkcjonować, przynajmniej do czasu budowy tunelu dla pieszych na wysokości ul. Batorego.
Burmistrz Robert Perkowski opowiedział o priorytetowych dla Ząbek, przyszłych inwestycjach oświatowych: rozbudowie szkół podstawowych nr 3 i nr 2, pozyskaniu działki pod budowę nowej szkoły podstawowej, tymczasowych pomieszczeniach kontenerowych, aby pomieścić wszystkich ząbkowskich uczniów, budowie nowych przedszkoli, budowie sali gimnastycznej przy SP2, rozbudowie gimnazjum nr 1 oraz budowie nowej szkoły podstawowej.
Jeden z mieszkańców chciał wiedzieć, czy jeżeli drużyna Dolcan Ząbki wejdzie do ekstraklasy - zostanie wykonane oświetlenie i podgrzewana murawa na stadionie miejskim. Burmistrz odpowiedział, że nie jest to w tym momencie inwestycja priorytetowa, którą można by wykonać kosztem chociażby oświaty.
Burmistrz przypomniał, że w okolicy Drewnicy, została kupiona przez miasto działka pod stację uzdatniania wody, po to aby mieszkańcy mogli w przyszłości mniej płacić za wodę.
Poinformował, również, że w związku ze zmianą przepisów, okazało się, że lokale gdzie mieszczą się świetlice środowiskowe w Ząbkach nie spełniają nowych wymagań i grozi im zamknięcie. Świetlica nr 1 będzie wybudowana od nowa a świetlica nr 2 będzie przeniesiona w inne miejsce, gdzie budynek zostanie zmodernizowany. Przypomniał, że są to bardzo ważne obiekty w których przebywają dzieci, mające niejednokrotnie niekomfortową sytuację w domu. W świetlicy odrabiają lekcje, otrzymują posiłki, a także uczą się rodzinnego życia.
Na spotkaniu była poruszona również kwestia budowy nowego szpitala Drewnica i problemów z finansowaniem tej inwestycji przez organ założycielski jakim jest Marszałek Województwa.
Burmistrz nawiązując do wypowiedzi G. Grabowskiego o przeznaczeniu środków unijnych w nowej perspektywie programowania. Potwierdził, że do dofinansowania będą preferowane projekty, obejmujące kilka gmin rozwiązujące ich wspólne problemy. Nie będzie też środków na budowę dróg gminnych. Poinformował, że Strategia Rozwoju Miasta Ząbki będzie nowelizowana z wykorzystaniem partycypacji, w związku z nową perspektywą unijną, zgodnie z sugestiami mieszkańców. W tym celu niebawem odbędą się konsultacje.
Potwierdził, że miasto Ząbki będzie chciało pozyskać środki w nowej perspektywie finansowej UE 2014-2020 w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Ząbki są liderem lokalnej grupy gmin w której są m.in. Wołomin, Radzymin, Zielonka, Marki, przygotowującej wspólne przedsięwzięcia ZIT WOF.
Jedna z mieszkanek pytała dlaczego nie są honorowane na ząbkowskim basenie karty Benefit. Burmistrz odpowiedział, że jest to celowe działanie, aby zachęcić mieszkańców do płacenia podatków na rzecz Ząbek..Na podstawie zameldowania lub pit-u można uzyskać kartę mieszkańca "Jestem z Ząbek", upoważniają do 25% zniżek.
Mieszkańcy pytali o ścieżki rowerowe. Twierdzili, że na niektórych już wybudowanych ścieżkach, m.in. na ul. Batorego, 11-listopada, P. Skargi nie są dostatecznie łagodne zjazdy i występują niewygodne uskoki poprzeczne na granicy chodnika i zjazdów z posesji. To są bariery architektoniczne trudne do pokonania, szczególnie dla niepełnosprawnych na wózkach elektrycznych. Mieszkańcy wnioskowali o złagodzenie obecnych barier i zwrócenie uwagi na przyszłość na tego rodzaju problem. Burmistrz przyjął wniosek i podkreślił, że przy planowaniu przyszłych ścieżek rowerowych będzie brany pod uwagę.
Mieszkańcy wnioskowali także o poprawę stanu dróg gruntowych w okolicy Drewnicy Cichej i Leśnej. Chcieli aby zrobić to chociażby doraźnie, ponieważ w okresie jesienno – zimowym są kałuże i trudno jest w tej okolicy się poruszać. Burmistrz powiedział, że na bieżąco jest realizowane równanie dróg gruntowych. Stan wskazanych ulic zostanie oceniony i na tej podstawie będzie podejmowana decyzja o sposobie poprawy ich stanu np. wzmocnieniu kruszywem. Zwrócił się do mieszkańców, aby na bieżąco zgłaszali dziury w ulicach i inne problemy, które można doraźnie załatwić. Powiedział, że zgłoszenia są wpisywane do harmonogramu i na bieżąco realizowane.
Mieszkańcy zgłaszali także inne problemy związane z rozbudową miasta oraz realizowanymi inwestycjami developerskimi, dotyczące ich konkretnych miejsc zamieszkania. Niektórzy zgłaszali także problemy, które nie leżą w zakresie działania urzędu, jak chociażby sprawy związane z gazociągiem.
Wnioskowano również o wycięcie drzew na ul. Szpitalnej. Burmistrz poinformował, że kwestia powinna zostać rozwiązana w związku z planowaną przez Starostwo przebudową tej ulicy – jest już gotowy jej projekt, jezdnia ulicy zostanie odsunięta, planowany jest również chodnik po stronie zachodniej oraz ścieżka rowerowa. Poinformował także że jeszcze w tym roku zostanie wyremontowany fragment ul. Rychlińskiego i Wojska Polskiego pomiędzy ul. Leszyckiego, a ul. Szpitalną, a na skrzyżowaniu Szpitalnej z ul. 11-go listopada dzięki porozumieniu z powiatem, zostanie już w wakacje wybudowane rondo.
Co do wykonania budżetu miasta za 2013 r. o którym opowiadała skarbnik Elżbieta Żmijewska, było pytanie od mieszkańca, jak będą wydatkowane wypracowane w budżecie nadwyżki. Skarbnik w odpowiedzi poinformowała, że są one wydatkowane na bieżąco na inwestycje, w tym na inwestycje oświatowe..
Na koniec doradca burmistrza Tomasz Kret omówił funkcjonujący obecnie system komunikacji publicznej Ząbek w tym kwestie współpracy z Warszawą (ZTM), zmiany w układzie komunikacyjnym po otwarciu tunelu w ul. Orlej oraz po uruchomieniu centralnego odcinka II linii metra w Warszawie. Przedstawił również aktualny stan zaawansowania przygotowań drogowych inwestycji zewnętrznych m.in. obwodnicy Marek, wschodniej obwodnicy Warszawy, przebudowy ul. Żołnierskiej i ul. Łodygowej.
Podsumowując, mieszkańcy chętnie zgłaszali problemy, dotyczące nie tylko ich okolic, ale także problemy występujące dalej. Prócz zgłaszanych problemów i wniosków, docenili dynamiczny rozwój miasta. Widzą dużo pozytywnych zmian i są zadowoleni z zaplanowanych przedsięwzięć. Oczywiście chętnie widzieliby jeszcze inne inwestycje, jednak rozumieją to, że jedne są bardziej priorytetowe od innych, a wszystkich jednocześnie budżet miejski nie pomieści.
Powyżej opisane wydarzenie partycypacyjne mogło się odbyć dzięki uprzejmości i pomocy dyrektorów publicznych gimnazjów w Ząbkach – Małgorzaty Zyśk i Karola Małolepszego, gdzie odbyły się spotkania.
Iwona Potęga