Przejdź do górnego menu Przejdź do lewego menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych Przejdź do podstrony deklaracja dostępności

Ząbkowskie obchody 93 rocznicy odzyskania niepodległości.

Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości ustawą z 23 kwietnia 1937 roku,czyli 74 lata temu - prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości i do czasu wybuchu II wojny światowej święto to obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. Potem wybuchła II wojna światowa. W czasie okupacji hitlerowskiej oficjalne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe.


Po wojnie w 1945 roku ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN; zniesiono jednocześnie Święto Niepodległości ustanowione w 1937. W PRL wielokrotnie organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa i często osadzani w więzieniach.
Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL IX kadencji - ustawą z 15 lutego 1989, lecz pod nieco zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

Pogodny, słoneczny poranek 11 listopada 2011.

W ząbkowskim kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego rozpoczęły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście. Mszę celebrował ksiądz proboszcz Andrzej Kopczyński. Wśród tłumu wiernych powiatowe i lokalne władze, poczty sztandarowe, przedstawiciele świata biznesu, kultury, oświaty i polityki.
W swoim kazaniu ksiądz proboszcz powiedział m.in.:"Każde pokolenie musi się zmierzyć z własną historią. Wolności, jak mówił Jan Paweł II, nie posiadamy, wolność musimy zdobywać, toczyć o nią bój." Wyraził również troskę, o to, że Polacy nie potrafią świętować, że muszą się tego nauczyć, że pojawił się w społeczeństwie nowy styl, nowy język: ludzie mówią "nie czekam na święto, ale czekam na weekend, bo nie idę do pracy".
- "Święto Niepodległości nie jest tylko po to, aby nie iść do pracy - mówił duszpasterz – ale po to, aby umieć świętować, przeżywać historię, wspominać losy naszych bliskich, którzy odeszli tworząc teraźniejszość. Młode pokolenie musi sięgać częściej do tradycji, wracać pod prąd, do samej istoty, a tym samym wypracować sobie swoje, ale właściwe formy świętowania."

Po mszy świętej kwiaty pod pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego złożyli: Starosta Powiatu Wołomińskiego Piotr Uściński, Burmistrz Miasta Ząbki- Robert Perkowski, Dyrektor Praskiej Giełdy Spożywczej Janusz Dąbrowski, oraz Dyrektor ząbkowskiej placówki SK-Bank pani Barbara Maksimczuk. Uczestniczący w mszy świętej mieszkańcy naszego miasta mieli możliwość obejrzeć koncert poświęcony Narodowemu Świętu Niepodległości w wykonaniu dzieci
z Publicznego Przedszkola Nr 1"Zielony Dinek", oraz uczniów Publicznego Gimnazjum Nr 2.

Punktualnie o godz. 11.11 – wystartowali zawodnicy biorący udział w Biegu Niepodległości. Bieg obejmował trzy kategorie: Mężczyźni, Kobiety, Dzieci do lat 12-tu. Trasa biegła ulicami Ząbek
od ul 3 maja aż do ul. Harcerskiej -Gimnazjum Nr 1. W biegu udział wzięło siedemdziesięciu uczestników. Biegło też trzech radnych: Przewodniczący – Krzysztof Bławdziewicz,oraz Wiceprzewodniczący Tomasz Kalata i Wojciech Gut. Na mecie jako pierwsi pojawili się:
W kategorii Mężczyzn: 1)Sylwester Kuśmierz, 2) Michał Godlewski
3) Marcin Lau
W kategorii: Kobiety:1) Patrycja Berezowska,2) Wiktoria Mizrakowska,3) Julia Stępniewska
W kategorii: Dzieci do lat 12:1) Jan Stolarski,2) Kuba Paciorek,
3) Gabryś Gawlik
Porządku na wyznaczonym odcinku trasy i wokół niej pomagali pilnować policja i straż miejska w Ząbkach.

Wśród nagród znalazły się puchary oraz bony towarowe do sklepów Decathlon, a także drobne upominki. Fundatorami nagród tegorocznego Biegu Niepodległości byli: Miejski Ośrodek Sportu
i Rekreacji w Ząbkach, Komendant Straży Miejskiej w Ząbkach Zbigniew Forysiak, Urząd Miasta Ząbki, Publiczne Gimnazjum Nr 1, a wręczali je wśród aplauzu tłumów: Dyrektor MOSiR – Jacek Romańczuk, Dyrektor Gimnazjum Nr 1 – Karol Małolepszy,a także radni Miasta Ząbki biorący udział w Biegu Niepodległości, oraz Grzegorz Siwek i Zyta Kurowska – radni, którzy kibicowali zawodnikom.

Budynek Gimnazjum Nr 1 po chwili wypełnił się pięknymi głosami intonującymi znane wszystkim pieśni patriotyczne z okresu Legionów Polskich. A kiedy podano staropolski bigos przygotowany przez firmę cateringową "Wazonik", atmosfera tego wielkiego święta stała się nareszcie polska i nareszcie prosta, a przez to niezwykle wzruszająca.
Dopełnieniem tych wzruszających chwil było złożenie kwiatów pod pomnikiem ku czci Bohaterów Ząbek i Drewnicy poległych z okupantem niemieckim, które składali: Karol Małolepszy - Dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1, oraz Robert Świątkiewicz i Łukasz Kukiełka ząbkowscy radni.

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem wszystkich Polaków, stanowi symbol odradzających się tradycji patriotycznych i stawia istotne pytania nowym, szczególnie najmłodszym pokoleniom, zamykającym się na ogół w wirtualnych światach gier, lub innych symulacji komputerowych. Co to jest Ojczyzna?, kraj, w którym żyję, który mnie karmi, gdzie z radością i dumą mogę podnieść grudkę jej ziemi i zabrać ją w dowolny zakątek świata. Symbol, który pozostanie ze mną na zawsze, zachowując tradycje moich przeszłych pokoleń. Ziemia, dzięki której zawsze będę Polakiem, a nie kosmopolitycznym przybyszem szukającym wsparcia, aby odnaleźć swoje miejsce na obcej ziemi, z ziemią moich ojców skrzętnie schowaną pod poduszką… By wiedzieć, by być blisko jej historii, by wreszcie przy niej trwać… nosić ją po prostu w swoim sercu.

Joanna Wysocka