Przejdź do górnego menu Przejdź do lewego menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych Przejdź do podstrony deklaracja dostępności

PEJZAŻE MAZOWSZA NA ORLEJ

Pejzaż (fr. paysage) czyli malarstwo krajobrazowe ma swoją długowieczną historię. Ten gatunek malarstwa znany był już w starożytności, chociaż wtedy występował jako tło do przedstawianych zdarzeń. W okresie renesansu, kiedy wzrosło zainteresowanie światem przyrody pejzaż usamodzielnił się i nabrał pełnych praw jako nowy nurt w malarstwie.

Rozkwit pejzażu nastąpił w XVII wieku i wyodrębniły się jego odmiany: topograficzny, fantastyczny, komponowany, heroiczny i pastoralny. W sztuce XX wieku pejzaż stał się popularnym tematem podejmowanym przez artystów różnych kierunków: fowistów, kubistów, ekspresjonistów czy surrealistów. W Polsce malarstwo krajobrazowe rozwinęło się w połowie XIX wieku. Jako najwybitniejszych pejzażystów należy wymienić: Józefa Chełmońskiego, Władysława Podkowińskiego, Leona Wyczółkowskiego, braci Maksymiliana i Aleksandra Gierymskich, Jana Stanisławskiego i Jana Wołka.
W ostatnią sobotę 19 listopada br w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul Orlej odbył się wernisaż znakomitej malarki Ewy Dworzańskiej, która zaprezentowała licznie zgromadzonej publiczności naszego miasta kilkanaście obrazów przedstawiających piękne i urzekające krajobrazy Mazowsza.
Jak powiedziała artystka " malarstwo jest jej sposobem na życie, patrzeniem na życie i rozumieniem świata". I świat w oczach pani Ewy Dworzańskiej tętni ogromem barw, porywa światłem i perfekcyjnym cieniem, uderza optymizmem i wielką mądrością formy.
Wielki to był zaszczyt gościć w Galerii przy Orlej tak znakomitą artystkę jaką jest bez wątpienia Ewa Dworzańska – prezes Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Warszawie, członkinię Krajowego Związku Artystów Plastyków i Towarzystwa Przyjaciół Mazowsza.
Po tradycyjnej lampce wina i drobnym poczęstunku publiczność zasiadła w sali koncertowej, aby wysłuchać recitalu "jesiennych piosenek" w wykonaniu Beaty Kurdy - wokalistki, aktorki, tancerki, pedagoga. Pani Beata jest absolwentką Szkoły Aktorskiej H. i J. Machulskich oraz wydziału pedagogicznego Wyższej Szkoły Społeczno -Ekonomicznej w Warszawie, laureatką wielu konkursów wokalnych i tanecznych w kraju i za granicą . Występowała m. in. u boku Kayah i Krzysztofa Kolbergera w musicalu BAJLANDIA. Śpiewała w wielu prestiżowych koncertach m.in. w Berlinie, we Włoszech w Bellaria Igea Marina oraz w chórku zespołu Ha-Dwa-O w koncercie Premiery Opole 2005. Jest również współzałożycielką i aktorką teatru off'owego - Z.O.O
Pani Beata przypomniała widzom znane piosenki kojarzące się z jesienią, wywołujące nostalgię i tęsknoty kierowane miłością, złożoną przecież jak życie z różnych barw emocji.
Z zadumą publiczność przyjęła "Koncert jesienny" z repertuaru Magdy Umer, słynne "Kasztany", czy "Pamiętasz, była jesień", piosenkę, którą przed laty czarowała widownię Joanna Rawik. W połowie swego recitalu artystka zaprosiła na scenę swoje uczennice: trzy niezwykle uzdolnione wokalistki młodego pokolenia, uczennice ząbkowskich szkół: Julię ,Anię i Karolinę, które publiczność przyjęła z ogromnym entuzjazmem. Sobotni wieczór bez wątpienia należy wpisać w chlubne karty kroniki Galerii przy Orlej, a na ręce dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury pana Sławomira Skotnickiego złożyć serdeczne podziękowania za znakomity pomysł połączenia wernisaży z tematycznie związanymi koncertami. Z niecierpliwością czekamy na kontynuowanie cyklu spotkań ze sztuką.

Joanna Wysocka