Przejdź do górnego menu Przejdź do lewego menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych Przejdź do podstrony deklaracja dostępności

Projekt pn. Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny (Virtual WOF)



Projekt pn. Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny (Virtual WOF).

Numer umowy o dofinansowanie: RPMA.02.01.02-14-8835/17-00

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020

Oś Priorytetowa: II Wzrost e-potencjału Mazowsza, Działanie: 2.1 E-Usługi
Poddziałanie 2.1.2 E-usługi dla Mazowsza w ramach ZIT; cel szczegółowy Zwiększone wykorzystanie e-usług publicznych, Priorytet Inwestycyjny 2c), realizowany pod nadzorem Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Wartość projektu 26 220 146,40 PLN  ,
w tym kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego:  18 993 504,78  PLN,

wkład własny  7 226 605,62 PLN  .

Planowany okres realizacji projektu 01-07-2016 do 31-12-2023.

Lider projektu:  Miasto Stołeczne Warszawa

Jednostki realizująca projekt : Biuro Pomocy i Projektów Społecznych, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, Stołeczne Biuro Turystyki, Zarząd Dróg Miejskich i Zarząd Transportu Miejskiego

Projekt realizowany jest w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, których liderem jest  Miasto Stołeczne Warszawa , a partnerami  25 gmin  Czosnów, Góra Kalwaria, Halinów, Izabelin, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Marki, Milanówek, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Piastów, Podkowa Leśna, Pruszków, Radzymin, Stare Babice, Sulejówek, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka, Żyrardów

Wartość komponentów realizowanych w Mieście Ząbki wynosi 237 440,40 PLN., natomiast wysokość dotacji do komponentów realizowanych w mieście Ząbki to 166 241,75 PLN.

Cel główny projektu: Podniesienie jakości życia mieszkańców i osób przyjezdnych, w tym turystów poprzez dostarczenie pakietu e-usług ułatwiających wielopłaszczyznową interakcję z gminami i korzystanie z usług publicznych przy użyciu technologii mobilnych.

Cel będzie realizowany poprzez podniesienie dostępności, poziomu wykorzystywania i jakości usług publicznych związanych z dostępem do informacji i infrastruktury publicznej na terenie WOF poprzez stworzenie portfela bezpłatnych rozwiązań mobilnych. Odbiorcami e-usług będą mieszkańcy WOF, turyści i odwiedzający, w sposób szczególny zostaną uwzględnione potrzeby osób z dysfunkcjami wzroku. 


Cele tematyczne:

  1. Zwiększenie dostępności przestrzeni publicznych i usług publicznych na terenie WOF;
  2. Uatrakcyjnienie i zwiększenie dostępności oferty kulturalnej i turystycznej WOF;
  3. Podniesienie jakości usług transportu publicznego na terenie WOF;
  4. Usprawnienie systemu parkowania przyulicznego/na miejskich parkingach na obszarze WOF;
  5. Zwiększenie świadomości instytucji i osób fizycznych na temat stanu parametrów środowiskowych na terenie WOF.

Projekt zakłada dostarczenie kompleksowego systemu składającego się z rozwiązań mobilnych w pięciu obszarach (komponentach):


E-dostępność – wdrożenie systemu mikro-nawigacji i informacji kontekstowej, który ma ułatwić poruszanie się po przestrzeniach publicznych, w tym wewnątrz budynków (np. ostrzegać osoby niewidome o przeszkodach) oraz zwiększyć dostępność informacji i usprawnić załatwianie spraw w urzędach publicznych w szczególności osobom z dysfunkcją wzroku.

1. mikronawigacja i informacje kontekstowe m.in. w urzędach, stacjach metra, przejściach podziemnych:

- nawigowanie wewnątrz budynków i w zamkniętych przestrzeniach

- lista spraw i informacji, gdzie/co załatwić – prowadzenie do pokoju/okienka

- ostrzeganie o przeszkodach

- wysyłanie aktualności, komunikatów, zaproszeń

2. oznaczenie „wizytówkami” placówek oświatowych, zdrowotnych, kulturalnych, sportowych, pomocy społecznej.

Komponent jest realizowany przez Warszawę i 18 gmin partnerskich w tym miasto Ząbki


E-turystyka – stworzenie wirtualnego, spersonalizowanego, mobilnego przewodnika dla turystów
i mieszkańców, promującego ofertę turystyczną i kulturalną gmin, powiązanego z informacjami kontekstowymi, elementami rozszerzonej rzeczywistości i grywalizacji (np. interaktywnymi ścieżkami zwiedzania, grami miejskimi).

Komponent zakłada stworzenie wspólnej bazy danych o atrakcjach turystycznych wraz z mechanizmem dokonywania automatycznych tłumaczeń na minimum cztery języki obce. Obiekty uwzględnione w bazie zostaną wyposażone w rozwiązania technologiczne, które umożliwią użytkownikowi otrzymywanie informacji o atrakcji, aktualnych wydarzeniach, promocjach w momencie przebywania w ich pobliżu. Oznaczonymi obiektami będą m.in. wybrane muzea, teatry, pomniki, parki, skwery itp. Aplikacja będzie miała możliwość personalizacji, planowania własnych ścieżek zwiedzania i funkcję concierge'a  - osobistego przewodnika. Profil użytkownika uwzględni przedział wiekowy, preferowany język, ewentualne niepełnosprawności oraz zainteresowania takie jak sport, muzyka, historia, aktywny wypoczynek, sztuka, teatr i kino, muzea i galerie. Aplikacji będzie posiadała moduł audiodeskrypcji, dzięki któremu z obiektami turystycznymi i dziedzictwem kulturowym będą mogły zapoznać się także osoby z dysfunkcjami wzroku.

Komponent jest realizowany przez Warszawę, 21 gmin partnerskich w tym miasto Ząbki

Więcej o projekcie:

https://warsawtour.pl/warsawpolis-guide/

Aplikacja Warsawpolis Guide:

https://app-warsawpolis.go2warsaw.pl/


e-transport publiczny – przygotowanie do wdrożenia (zbadanie potrzeb, wybór technologii) narzędzia planowania podróży i poruszania się po terenie WOF komunikacją zbiorową, w postaci inteligentnej aplikacji mobilnej opartej o dane czasu rzeczywistego, elastycznie reagującej na zmiany oraz posiadającej moduł informacji kontekstowych.


E-parkowanie – stworzenie systemu e-kontroli SPPN, który wzmocni służby kontrolne i zoptymalizuje kontrolę, co znacząco wpłynie na podniesienie jej skuteczności, a w konsekwencji poprawi pogarszającą się sytuację parkingową w Warszawie oraz pomoże podnieść jakość powietrza.



e-środowisko - stworzenie systemu zbierania, przetwarzania i prezentowania w czasie rzeczywistym danych dotyczących parametrów środowiskowych w obszarze jakości powietrza.
Dane, wskazówki i ostrzeżenia dla instytucji i mieszkańców będą prezentowane w formie rozwiązania desktopowego i aplikacji mobilnej (warstwa informacyjno-promocyjna, prezentacja danych na mapie, moduł prezentacji danych pomiarowych). Ułatwią podejmowanie codziennych wybór przez mieszkańców i ułatwią procesy decyzyjne i planistyczne instytucjom zarówno publicznym, jak i prywatnym. Zaletą rozwiązania będzie wysoka aktualność danych oraz ich lokalność/dokładność lokalizacyjna;

Komponent jest realizowany przez Warszawę i 17 gmin partnerskich w tym miasto Ząbki

Dane pomiarowe z czujników projektu są dostępne na stronie 
iot.warszawa.pl


Planowane efekty projektu:

- Zwiększenie liczby mieszkańców i turystów korzystających z e-usług publicznych

- Szersze włączenie osób niepełnosprawnych, w tym z dysfunkcjami wzroku w życie społeczne WOF

- Podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych mieszkańców WOF

- Zwiększenie liczby gmin oferujących innowacyjne e-usługi mieszkańcom i turystom

- Pobudzenie innowacyjności lokalnych firm, organizacji pozarządowych, osób i zwiększenie udziału zaangażowania partnerów w kreowaniu rozwiązań z zakresu smart city

- Budowa ekosystemu innowacji sektora publicznego na poziomie metropolitalnym
- Podniesienie atrakcyjności i innowacyjności WOF w oczach mieszkańców, turystów, przedsiębiorstw, inwestorów.

Więcej informacji na temat projektu udziela Pani Sylwia Papiewska, tel: 22 443 02 31 email: SPapiewska@um.warszawa.pl

W zakresie realizacji w mieście Ząbki:

Tomasz Kret tomasz.kret@zabki.pl 

Iwona Potęga iwona.potega@zabki.pl