Przejdź do górnego menu Przejdź do lewego menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych Przejdź do podstrony deklaracja dostępności

PROJEKT –POWSTANIE WARSZAWSKIE OCZAMI DZIECI

Projekt "Powstanie Warszawskie oczami dzieci" objęty został honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Związku Powstańców Warszawskich, Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, Starosty Wołomińskiego i Burmistrza Miasta Ząbki.

Dnia 12 maja 2015 r. w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Małego Powstańca w Ząbkach odbyła się już IV Debata pt. ,,Powstanie Warszawskie oczami dzieci ". Udział w niej wzięli uczniowie klas szóstych ząbkowskich szkół podstawowych, uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 32 im. Małego Powstańca z Warszawy oraz uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Warszawie. Wśród publiczności składającej się z uczniów i nauczycieli, zasiedli zaproszeni goście m.in.: Sekretarz Miasta, Kierownik Referatu Oświaty i Spraw Społecznych, radni, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych oraz najważniejszy gość - Pan Eugeniusz Tyrajski - żołnierz pułku Armii Krajowej "Baszta" .
Debata była efektem wielomiesięcznej pracy wspólnego projektu edukacyjno-interdyscyplinarnego przygotowanego przez pana T. Łukawskiego i panią E. Kacprzak –Powstanie Warszawskie oczami dzieci.
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 Tomasz Łukawski przywitał gości i przedstawił efekty całorocznych prac związanych z realizacją Projektu Interdyscyplinarnego "Mały Powstaniec - patron szkoły". Następnie uczniowie z koła teatralnego przedstawili montaż słowno-muzyczny na temat powstania. Kolejnym punktem był występ Miejskiej Orkiestry Dętej. Po występach rozpoczęła się debata w trakcie której uczniowie łączyli się na Skypie z szkołą w Cornvalis Academii i Gimnazjum Nr 1 w Ząbkach. W tym samym czasie grupa uczniów z naszej szkoły wykonywała prezentację multimedialną w tzw. "chmurze" wykorzystując do tego Office 365, łącząc się w czasie rzeczywistym z uczniami z SP 32 z Warszawy oraz GP 1 z Ząbek oraz dokumentowali przebieg . Uczniowie z koła filmowego nagrywali film telefonami komórkowymi, a uczestnicy koła fotograficznego oraz uczniowie z kl. IV c wykonali pokaz w Sway.com z pomocą tabletów. Debatę prowadził uczestnik powstania z pomocą nauczycieli historii. Wszyscy uczniowie brali czynny udział w dyskusji. Rozmawialiśmy o: trudzie życia podczas powstania, roli i pomocy aliantów oraz Armii Czerwonej, udziale dzieci, przyczynach i konsekwencjach powstania. Pan E. Tyrajski urozmaicał dyskusję swoimi historiami z Powstania Warszawskiego i podsumował Debatę. Wszyscy uczniowie wykazali się wielką wiedzą na temat II wojny światowej i kulturą dyskusji. Na zakończenie została pokazana prezentacja przygotowana przez uczniów.
Dyrektor Szkoły wręczył gościom oraz przedstawicielom szkół płyty pt. "Ocalić Perły Tej Ziemi" nagrane z udziałem uczniów i nauczycieli naszej szkoły oraz podziękowania za udział w Debacie. Podczas łączenia zaprosił także uczniów z Wielkiej Brytanii do Ząbek.
W przygotowaniach projektowych do debaty brali udział następujący nauczyciele, którym należą się szczególne podziękowania.