Reforma oświaty

Obraz domyślny

Szanowni Mieszkańcy,

Rodzice / Opiekunowie Prawni

dzieci i młodzieży zamieszkałych

na terenie Miasta Ząbki,


Chciałbym Państwu w skrócie przedstawić plany wdrożenia reformy oświatowej w Ząbkach. Jak Państwo wiedzą już w tym roku zaczyna się tzw "wygaszanie gimnazjów", tzn. że we wrześniu 2017 roku nie będzie już naboru do klasy I gimnazjum, a obecne klasy VI staną się klasami VII szkoły podstawowej. Przeanalizowaliśmy wszystkie możliwe warianty rozwiązań i zdecydowaliśmy się na ten, gdzie dotychczasowe gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych tzn.: Gimnazjum Publiczne Nr 1 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej Nr 1, natomiast Gimnazjum Publiczne Nr 2 do Szkoły Podstawowej Nr 2. Powstaną dwie ośmioklasowe szkoły podstawowe, każda funkcjonująca w dwóch budynkach. Pracownicy Gimnazjów staną się z dniem 1 września br. pracownikami Szkół Podstawowych Nr 1 i 2. Takie rozwiązanie pozwoli również na optymalne wykorzystanie budynków, skrócenie czasu pracy szkoły, a przede wszystkim spowoduje, że unikniemy dzielenia klas i przenoszenia dzieci do innej szkoły. Po wstępnych analizach Dyrektorzy wspomnianych placówek ustalili, że ten wariant powoduje także brak zwolnień w najbliższym roku szkolnym.


Odmiennie wygląda sytuacja Szkoły Podstawowej Nr 3, w której zmiany związane z reformą oświaty będą mniej odczuwalne. Szkoła Nr 3 nadal będzie funkcjonowała w tych samych budynkach (głównym na ul. Kościelnej i w budynku Filii na ul. Powstańców). W związku z tym, że w tamtym rejonie nie ma budynku gimnazjum, a od września Szkoła ta będzie musiała pomieścić dodatkowe oddziały klas VII, zostanie zmniejszony rejon "Trójki". Dzieci, które są uczniami pozostają w szkole pomimo zmiany rejonu, natomiast zmiana dotyczy dzieci, które rozpoczną naukę w klasie pierwszej. W tej sytuacji zmniejszy się ilość klas I w Szkole Podstawowej Nr 3, a zwiększy się rejon Szkół Podstawowych Nr 1 i Nr 2, których zaplecze lokalowe jest większe z uwagi na budynki gimnazjów. Jednocześnie pragnę poinformować, iż w kolejnym roku szkolnym w Szkole Podstawowej Nr 3 nie będą tworzone oddziały zerowe.


Na bieżąco będziemy Państwa informować o wdrażanych zmianach. W przyszłym tygodniu tj. 31 stycznia 2017 r. w Publicznym Gimnazjum Nr 1 oraz 2 lutego 2017 r. w Publicznym Gimnazjum Nr 2 o godz. 19.00 odbędą się spotkania w sprawie reformy oświatowej, na które serdecznie Państwa zapraszam.


Robert Perkowski, Burmistrz Miasta Ząbki

Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej można znaleźć informacje dotyczącej planowanej reformy edukacji. Poniżej link do strony

http://reformaedukacji.men.gov.pl/

W szczególności zachęcamy do zapoznania się z zakładką "Pytania i odpowiedzi".


Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w spotkaniu informacyjnym organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Warszawie. Spotkanie odbędzie się dnia 1 marca 2017 r. o godz. 13.00 w Zespole Szkół nr 3 w Kobyłce.

Poniżej link do rejestracji i informacji Kuratorium Oświaty:
http://www.kuratorium.waw.pl/pl/informacje/aktualn...

GIMNAZJUM OBWODY

SZKOŁY PODSTAWOWE OBWODY

UCHWAŁA w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego - intencyjna

UCHWAŁA w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego - normatywna - ostateczna