Obywatele Ukrainy otrzymają bezpłatną pomoc w polskich placówkach medycznych

/velacms/solutions/zabki/content/pages/strona-glowna/aktualnosci/aktualnosci/2202-02/obywatele-ukrainy-otrzymaja-bezplatna-pomoc-w-polskich-placowkach-medycznych/_widgets/tresc-podstrony/_widgets/zdjecie

"Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej" - informuje NFZ.

Aby tę pomoc otrzymać obywatel Ukrainy musi okazać wystawione przez Straż Graniczną RP zaświadczenie lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży. Jest to potwierdzenie legalnego pobytu na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r.

Do lekarza na terenie Miasta Ząbki można się zgłosić do:

Vital. Przychodnia Lekarska NZOZ

Ul. Piłsudskiego 1


Miejska Przychodnia Zdrowia w Ząbkach SPZOZ

Ul. Orla 1


Beta-Med Przychodnia

Księdza Ignacego Skorupki 71


Centrum Medyczne Fundamenti

Księdza Ignacego Skorupki 37A


Centrum Medyczne LeczyMed NZOZ

Różana 24


NZOZ "Na Powstańców"

Powstańców 70A


Najbliższy Szpitalny Oddział Ratunkowy znajduje się w Szpitalu Matki Bożej Nieustającej Pomocy Wołominie, przy ul. Gdyńskiej 1/3.


COVID-19

Dodatkowo, obywatele Ukrainy przekraczający granicę RP z Ukrainą, w związku z konfliktem zbrojnym, mają możliwość bezpłatnego szczepienia przeciw COVID-19 i bezpłatnego testowania.

Świadczenia rozliczy Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków budżetu państwa. Podstawą rozliczeń z placówkami udzielającymi świadczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ.

Bezpłatnie dla obywateli Ukrainy, pomocy medycznej, udzielają więc placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

źródło: wartowiedziec.pl