Masz ogród? Możesz zniwelować skutki zmian klimatu.

/velacms/solutions/zabki/content/pages/strona-glowna/aktualnosci/aktualnosci/2022-01/masz-swoj-ogrod-mozesz-zniwelowac-skutki-zmian-klimatu/_widgets/tresc-podstrony/_widgets/zdjecie

Wyższe średnie temperatury i zmiana rozkładu opadów powodują wcześniejsze kwitnienie roślin, tworzy nieprzewidywalne sezony wegetacyjne. Nawet rośliny ciepłolubne, takie jak pomidory, mogą ucierpieć z powodu podwyższonych temperatur. Zakłócone zostaną ważne powiązania pomiędzy zapylaczami, ptakami lęgowymi, owadami a roślinami, od których są zależne. Zapylacze, takie jak pszczoły, mogą pojawić się za wcześnie lub za późno, aby wyżywić się na kwiatach, na których zwykle polegają. Liczne badania pokazują, że wszelkie potencjalne korzyści z dłuższego okresu wegetacyjnego zostaną zniwelowane przez szereg problemów od ograniczeń w nawadnianiu i niszczących burz, po ekspansję gatunków inwazyjnych i szkodników ogrodowych.

Mieszkańcy uprawiający ogrody mogą wnieść swój wkład w walkę ze skutkami zmian klimatu m.in. poprzez:


  • wymianę żarówek zewnętrznych na żarówki LED, zainstalować automatyczne wyłączniki czasowe lub kupić produkty ogrodowe zasilane energią słoneczną.


  • ograniczenie używania narzędzi ogrodowych zasilanych paliwem. Używanie kosiarki spalinowej przez godzinę zanieczyszcza środowisko 10 do 12 razy bardziej niż przeciętny samochód.


  • zmniejszenie zagrożenia ekspansji gatunków inwazyjnych poprzez zastosowanie rodzimych gatunków. Rośliny rodzime pomagają zapylaczom i zapewniają źródła pożywienia dla dzikich zwierząt.


  • zmniejszenie zużycia wody. Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie zużycia wody w ogrodzie, co jest szczególnie ważne w czasie wzmożonych fal upałów i suszy.


  • Kompostowanie odpadów kuchennych i ogrodowych.


  • Sadzenie dużej ilości drzew.


Informacja przygotowana w ramach zadania Miejski Plan Adaptacji do zmian
klimatu.