Rusza CEEB - zgłoś czym ogrzewasz

/velacms/solutions/zabki/content/pages/strona-glowna/aktualnosci/aktualnosci/2021-07/rusza-ceeb-zglos-czym-ogrzewasz/_widgets/tresc-podstrony/_widgets/zdjecie

Od 1 lipca 2021 r. nowy obowiązek właścicieli budynków – deklaracja dotycząca źródeł ciepła i źródeł spalania paliw ciepłaOd 1 lipca 2021 r. każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest złożyć deklarację dotycząca źródeł ciepła i źródeł spalania paliw do tzw. Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Można to zrobić zarówno przez internet, jak i w tradycyjnej formie (papierowo).

Każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do oświadczenia o posiadanych źródłach ciepła i spalania paliw o mocy mniejszej niż 1 MW. Celem stworzenia centralnej bazy jest poprawa jakości powietrza – likwidacja głównej przyczyny zanieczyszczeń – emisji substancji powodujących smog. CEEB będzie narzędziem wspierającym wymianę starych kotłów grzewczych oraz miejscem, gdzie dostępne będą informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców.

Zobowiązany do złożenia deklaracji jest:

  • w przypadku budynków jednorodzinnych - właściciel budynku;
  • w przypadku budynków wielorodzinnych - podmiot zarządzający budynkiem (wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa, podmiot administrujący lub właściciel).

Deklaracje można składać:

  • Online – bezpośrednio wprowadzając dane do bazy CEEB - jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób. Zachęcamy wszystkich do korzystania z elektronicznego sposobu składania deklaracji; Deklarację można złożyć na stronie: https://zone.gunb.gov.pl/
  • W formie papierowej – wypełniony dokument można będzie wysłać listem albo złożyć osobiście w Urzędzie Miasta Ząbki.

Właścicielem bazy CEEB jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który odpowiada za jej prowadzenie.
Pod adresem https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja... możemy znaleźć wiele informacji dotyczących nowego obowiązku.

Rolą urzędów gmin jest zebranie deklaracji w formie papierowej i wprowadzenie ich do bazy CEEB.

Terminy na złożenie deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw:

  • 12 miesięcy – dla budynków, które już istnieją, oddanych do użytku do 30 czerwca 2021 r.;
  • 14 dni – od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw.

Deklaracje do pobrania:

Formularz A – budynki i lokale mieszkalne

Formularz B – budynki i lokale niemieszkalne