Poznaliśmy laureatów IV Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Legionowej

/velacms/solutions/zabki/content/pages/aktualnosci/aktualnosci/2020-8/poznalismy-laureatow-iv-ogolnopolskiego-festiwalu-piesni-legionowej/_widgets/tresc-podstrony/_widgets/zdjecie

Ogólnopolski Festiwal Pieśni Legionowej to wydarzenie które na stałe zaznaczyło swój ślad mapie wydarzeń kulturalnych Powiatu Wołomińskiego. Finał czwartej już edycji odbył się 9 sierpnia w Ząbkach. Grand Prix festiwalu – nagrodę wartości 5000 złotych zdobyła mieszkanka Przeworska, Aleksandra Wajda.

Koncert finałowy i przesłuchanie konkursowe poprzedziły przesłuchania powiatowe m.in. w Jakubowie, Wieliszewie, Nowym Dworze Mazowieckim i Kobyłce.  Wzięło w nich udział około 200 młodych wykonawców.

Podczas przesłuchań konkursowych, które odbyły się 9 sierpnia w Ząbkach, przed Jury w składzie przewodniczący jury – dr hab. Jarosław Wróblewski, Dorota Curyłło, wokalistyka jazzowa, dr hab. Rafał Grząka i Wojciech Bardowski wystąpiło 28 finalistów, spośród których jury wybrało laureatów tegorocznej edycji festiwalu..

Uczestnicy zaprezentowali najpiękniejsze pieśni ułańskie i legionowe, zabierając publiczność w muzyczną podróż śladami polskiej historii. Nie zabrakło takich utworów jak „Ułani, ułani, malowane dzieci”, „Orlątko”, „Siwy mundur” czy „Białe róże”.  Artystom akompaniował zespół muzyczny pod kierunkiem Krzysztofa Jaszczaka, któremu towarzyszyli Rafał Grząka i Adam Bardowski.  Piękne aranżacje, refleksyjne, pełne zaangażowania i iście mistrzowskie wykonanie oraz doskonale dobrany repertuar sprawiały, że publiczność każdy występ nagradzała głośnymi brawami.

Grand Prix festiwalu oraz statuetkę w postaci wzlatującego ku wolności orła autorstwa znanego rzeźbiarza Stanisława Motyki jury przyznało Aleksandrze Wajdzie z Przeworska, nagrody wręczyli organizatorzy czwartej edycji Ogólnopolskiego Festiwal Pieśni Legionowej – Małgorzata Zyśk, Zofia Paczóska i Wojciech Bardowski.  Drugie miejsce przypadło Izabeli Karczewskiej z Hajnówki która odebrała nagrodę z rąk Edyty Zbieć, burmistrz Miasta Kobyłka. Nagrodę za zajęcie trzeciego miejsca Zofi Sydor z Krakowa wręczyła wójt gminy Jakubów Hanna Wocial

Dwa równorzędne wyróżnia trafiły do Joanny Polkowskiej, mieszkanki Kobyłki i Patrycji Niedziółka, a wręczył je prezydent Pruszkowa, Paweł Makuch. Wyróżnienie i nagrodę specjalną ufundowaną przez posłankę Bożenę Żelazowską otrzymała Eliza Graska, a wyróżnienie i nagrodę specjalną gospodarza festiwalu, burmistrz Miasta Ząbki z rąk Małgorzaty Zyśk odebrała Dominika Kur.

    – Z całego serca dziękuję, za to, że ten festiwal mógł odbyć się w Ząbkach, w tak niezwykłą rocznicę, 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. (…) Bardzo gorąco dziękuję za ten przepiękny festiwal wykonawcom oraz wszystkim organizatorom, współorganizatorom i osobom, które wspierają to wydarzenie od samego początku. Myślę, że tak szczytny cel, jakim jest kontynuowanie tradycji pieśni legionowej, tak wspaniała lekcja historii jest potrzebna nam wszystkim. Jeszcze raz z całego serca wszystkim państwu dziękuję. – powiedział Małgorzata Zyśk, burmistrz Miasta Ząbki

Pomysłodawcą wydarzenia jest Wojciech Bardowski, wokalista i działacz społeczny, prezes zarządu Fundacji Kultura z Pasją a współorganizatorami Małgorzata Zyśk, burmistrz Miasta Ząbki i Zofia Paczóska ze Stowarzyszenia Edukacyjnego Ziemi Węgrowskiej. Ogólnopolski Festiwal Pieśni Legionowej wspierają samorządy, instytucje kultury oraz podmioty gospodarcze. Głównym sponsorem koncertu jest Grupa Lotos S.A.


Aleksandra Olczyk "Życie Powiatu na Mazowszu"
https://www.zyciepw.pl/poznalismy-laureatow-iv-ogo...

foto.: Bogdan Śladowski

Eliminacje:

https://www.facebook.com/Zabkimiasto/photos/ms.c.e...

Koncert finałowy:
https://www.facebook.com/Zabkimiasto/photos/ms.c.e...