Ząbkowskie Pożegnanie Lata

/velacms/solutions/zabki/content/pages/aktualnosci/aktualnosci/2019-9/zabkowskie-pozegnanie-lata/_widgets/tresc-podstrony/_widgets/zdjecie

W miniony weekend mieszkańcy Ząbek nie mogli narzekać na brak sportowych emocji i wydarzeń kulturalnych. Piknik rodzinny Pożegnanie Lata w Ząbkach rozpoczął się o godzinie 12:00 i trwał do późnych godzin nocnych. Tegoroczna, czwarta już edycja, powiązana była ze zbiórką pieniędzy na leczenie 8 – letniego Maksia Bednarczyka. Podczas licytacji zebrano 11 900.


Główną areną Pożegnania Lata w Ząbkach był stadion miejski, gdzie w samo południe rozpoczął się Bieg o koronę Bolesława Chrobrego. Na dystansie 5 km zwyciężył Marcin Bielecki, który odebrał puchar i koronę z rąk samego władcy. Drugą lokatę zajął Cezary Niebudek, a trzecią Łukasz Czerwiński. W biegu na 800 m najlepszy okazał się Krystian Taban, drugi linię mety przekroczył Mateusz Kowalski, a trzecie miejsce zajął Błażej Kalinowski. W gronie najmłodszych zawodników, którzy mieli do pokonania 300 m pierwsze miejsce zdobył Szymon Bielecki, drugi był Maciej Pawlak. Na trzeciej pozycji uplasował się Maksymilian Judka. Wszyscy uczestnicy biegu zostali uhonorowani oryginalnymi medalami. Tradycyjnie już na ząbkowskim pożegnaniu lata nie mogło zabraknąć pokazów sztuk walki, które poprzedziły główne punkty programu.


O godzinie 14:00 mieszkańcy mogli obejrzeć przygotowane z ogromną pieczołowitością i dbałością o szczegóły widowisko historyczne „Bolesław Chrobry”. Teatralną opowieść o królu Polski wyreżyserowały Grażyna Sobierajska z fundacji Wzrastaj Edukacja Kultura Sport i Anna Kozioł, opiekunka Studia Teatralnego Miejskiego Domu Kultury w Ząbkach, słowo wstępne wygłosił prof. Jan Żaryn. W rolę bohaterów spektaklu wcielili się mieszkańcy Ząbek i przedstawiciele lokalnego samorządu. Na scenie wystąpili m.in. burmistrz Małgorzata Zyśk, wiceburmistrz Kamil Kowaleczko, przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Robert Perkowski, prezes PWiK Ząbki Janusz Czarnogórski oraz trenerka i choreografka tańca nowoczesnego Daria Sadowska. Profesjonalizm artystów i ich zaangażowanie publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Zwieńczeniem tej części sobotniego wydarzenia było odtańczenie poloneza który poprowadził Daniel Kołodziejczyk.


- Do naszego teatralnego projektu zapraszamy co roku wszystkich mieszkańców miasta, bez względu na wykonywany zawód, czy poglądy. Jest to świetne połączenie rozrywki z żywą lekcją historii. Mam nadzieję, że skłania także do refleksji. Takim przykładem jest, moim zdaniem jedna z najbardziej przejmujących scen w spektaklu: wejście Ottona III, którego zagrał pan Robert Perkowski. Otóż wg. historycznego zapisu, Otton w chwili gdy zobaczył z daleka mury Gniezna, zdjął buty i dalej udał się boso i pieszo. Wyobraźmy to sobie - sam cesarz rzymski, panujący nad całą Europą, idzie do stolicy Polski, do grobu św. Wojciecha, boso! To wielka lekcja skromności i pokory, która zapada głęboko w serce. Jednocześnie okazja do dumy z pozycji naszego państwa w ówczesnym świecie. Chociażby dla tej sceny warto było zrobić ten spektakl – relacjonowała Grażyna Sobierajska, główna inicjatorka widowiska „Bolesław Chrobry”.


Punktem kulminacyjnym programu były długo wyczekiwane występy zespołów muzycznych, w tym gwiazd wieczoru – grupy Top Girls. Przed ząbkowską publicznością wystąpili również Carii, Miły Pan, Kuzyn Zenka, Hasz Tak, Disco Boys, Dagmara, Extazy, Markus P, Bazylek. Koncert prowadziła Dagmara Kajdel.


- Pożegnanie lata w plenerze cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców Ząbek. Rekordowa frekwencja, rodzinna zabawa oraz szczytny cel, to atuty tegorocznej IV edycji tej imprezy. A działo się już od samego rana. Bieg po zdrowie dla Maksa, inscenizacja historyczna Bolesław Chrobry i finał disco polo, wszystko by wspierać leczenie małego Maksymiliana. Dochód z licytacji i zbiórki pomoże chłopcu w walce z nowotworem – powiedziała burmistrz Małgorzata Zyśk


- Pożegnanie lata w Ząbkach to już tradycja. Bardzo mnie cieszy fakt, że z roku na rok jest nas coraz więcej. Dziękuję sponsorom wydarzenia, bo dzięki nim mogliśmy gościć w Ząbkach topowe zespoły muzyczne, które zachęciły do udziału w wydarzeniu nie tylko mieszkańców Ząbek, ale też mieszkańców sąsiednich miast. Niebawem rozpoczniemy prace nad Pożegnaniem Lata w Ząbkach 2020, na które już w tej chwili Państwa zapraszam. Chcemy żeby w przyszłym roku było wszystko z wyprzedzeniem dopięte na ostatni, przysłowiowy guzik, a samo wydarzenie wpisało się w gust jeszcze większej liczby mieszkańców – dodał wiceburmistrz Kamil Kowaleczko.


W przerwach pomiędzy kolejnymi występami prowadzone były licytacje, z których dochód przeznaczony został na leczenie Maksia Bednarczyka. Licytowano m.in. pióro premiera Mateusza Morawieckiego, flagę upamiętniającą 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, koszulki z podpisami piłkarzy Legii Warszawa z ubiegłego sezonu oraz zawodników siatkówki, koszulkę i piłkę z podpisem Roberta Lewandowskiego, książki Zenka Martynika i Marcina Millera z dedykacjami, Dzień z burmistrz Miasta Ząbki i Dzień w sejmie z posłem Piotrem Uścińskim. Przedmioty na licytacje przygotowała także młodzież z ząbkowskich świetlic środowiskowych oraz z Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej. Znalazły się wśród nich prace wykonane przez wychowanków "Schowka" - Świetlicy Środowiskowej Nr 2 metodą fuszingu (sztuka topienia szkła i witrażu), prace wykonane przez wychowanków "Harcówki" - Świetlicy Środowiskowej Nr 1 oraz drewniane pudełka, szkatułki ozdobione metodą decoupage wykonane przez wychowanków Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej TPD w Ząbkach.


- Piękna pogoda, wiele atrakcji dla starszych i młodszych, tłumy mieszkańców, którzy doskonale się bawili i świetna organizacja, to niewątpliwie ogromne atuty dzisiejszego wydarzenia – powiedział Sławomir Pisarczyk, radny powiatu wołomińskiego.


Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby każdy, kto zdecydował się wziąć udział w sobotnich eventach miło spędził czas. Specjalnie dla zgłodniałych po pełnym wrażeń dniu zorganizowano strefę gastronomiczną, gdzie można było zregenerować siły. Nie zabrakło dmuchańców, wesołego miasteczka i wielu innych atrakcji dla najmłodszych uczestników Pożegnania Lata w Ząbkach.

Wypełniony po brzegi stadion i doskonałe nastroje uczestników trwającego do późnych godzin wydarzenia świadczą o tym, że była to bardzo udana sobota.


- Dołożyliśmy wszelkich starań, aby każdy znalazł coś dla siebie. Było radośnie, kreatywnie i różnorodnie – podsumował wydarzenie Jarosław Stańczyk, współorganizator Pożegnania Lata w Ząbkach i właściciel firmy Maximus Events.


Wydarzenie przygotowane z ogromnym rozmachem przez firmę Maximus Events,  Miasto Ząbki i Starostwo Powiatowe w Wołominie  nie mogłoby się odbyć bez wsparcia partnerów  Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (partner główny) i Poczty Polskiej (partner) oraz sponsorów -  MOSiR Ząbki, PWiK w Ząbkach, MCS Ząbki, Drukarnia Benedysiuk, Batorego 4 Ząbki, firma Hades,  Stowarzyszenie Bazar Ząbki, Prestige Catering.  Nad bezpieczeństwem uczestników czuwały AD Seurity i Ochotnicza Straż Pożarna Ząbki.

Aleksandra Olczyk – Życie Powiatu na Mazowszu

Fotoreportaż - Bogdan Śladowski

Przedstawienie historyczne https://www.facebook.com/pg/Miejski-O%C5%9Brodek-K...

Pożegnanie lata https://www.facebook.com/pg/Zabkimiasto/photos/?ta...