Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

/velacms/solutions/zabki/content/pages/aktualnosci/aktualnosci/2019-7/obchody-75-rocznicy-wybuchu-powstania-warszawskiego/_widgets/tresc-podstrony/_widgets/zdjecie

Kombatanci, harcerze, Ząbkowscy Legioniści ZL’1, druhowie z OSP Ząbki,  przedstawiciele władz powiatu i władz miasta oraz mieszkańcy Ząbek spotkali się 1 sierpnia w godzinę „W” przy Pomniku Bohaterów Obrońców Ząbek i Drewnicy w Parku Miejskim im. Szuberta. Swoją obecnością, odśpiewaniem hymnu i złożeniem kwiatów uczcili 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i oddali hołd uczestnikom poległym i walczącym w 1944 roku.

W uroczystości udział wzięli Stefan Załęski, por. w st. spocz. Edward Piórkowski i por. w st. spocz. Kazimierz Baj. Władze miasta reprezentowali Kamil Kowaleczko, wiceburmistrz Ząbek oraz Patrycja Żołnierzak, sekretarz miasta.

Hołd bohaterskim powstańcom oddali przedstawiciele ząbkowskiej Straży  Miejskiej wraz z komendantem Zbigniewem Forysiakiem, Ząbkowscy  Legioniści ZL’11 i  Marcin Bożedaj z Komisariatu Policji w Ząbkach.  Klub PO Ząbki reprezentowali Edyta Kalata, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ząbki, Tomasz Kalata, radny Powiatu Wołomińskiego oraz Anna Miazga, radna Miasta Ząbki.  W uroczystości udział wzięli także Sławomir Pisarczyk i Grzegorz Siwek – reprezentanci  Powiatu Wołomińskiego, Robert Świątkiewicz i Łukasz Uściński – radni Miasta Ząbki i przedstawiciele klubu PiS Ząbki oraz liczne grono mieszkańców, dla których pamięć o 63 dniach heroicznej walki nadal pozostaje żywa.

Obchody 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się na kilka minut przed godziną 17:00 wprowadzeniem pocztów sztandarowych. Punktualnie o godzinie "W" w mieście rozległy się dźwięki syren, w niebo poszybowały biało czerwone race, a zgromadzeni odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Kolejnym punktem uroczystości prowadzonej przez Dominika Manowskiego było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Bohaterów Obrońców Ząbek i Drewnicy.

Przemówienia okolicznościowe wygłosili: Stefan Załęski, przedstawiciel środowisk kombatanckich i Kamil Kowaleczko, zastępca burmistrz Miasta Ząbki. Na zakończenie odśpiewano wojenny hymn harcerskiego Batalionu „Parasol” – „Pałacyk Michla”. Zgodnie z tradycją obchody zakończyły się w wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

Organizatorami uroczystości upamiętniającej tę największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej Europie są Małgorzata Zyśk, burmistrz Miasta Ząbki,  Ząbkowscy Legioniści ZL'11 oraz Duma Warszawskiego Przedmieścia.

Powstanie Warszawskie było jednym z najważniejszych i  zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Polski. 1 sierpnia 1944 roku do walki z okupantem stanęło około 50 tys. powstańców, wielu z nich było jeszcze dziećmi.  Powstanie, które pierwotnie miało zakończyć się po kilku dniach trwało 63 dni. Bilans strat przerażał -  zginęło około 18 tys. powstańców i około 180 tys. cywili.

Mam ogromną nadzieję, że nigdy już na polską ziemię, nie powrócą dni kiedy będziemy musieli bronić zbrojnie naszej Ojczyzny. Mam nadzieję, że słowa polityków i osób z pierwszych stron gazet nie będą dzielić, a łączyć. Mam nadzieję, że pamięć o Obrońcach Polski na zawsze pozostanie żywa w naszych sercach.

Cześć i chwała Bohaterom !

Aleksandra Olczyk – Życie Powiatu na Mazowszu