Ząbki dla Niepodległej, w 101. rocznicę

/velacms/solutions/zabki/content/pages/aktualnosci/aktualnosci/2019-11/zabki-dla-niepodleglej-w-101-rocznice/_widgets/tresc-podstrony/_widgets/zdjecie

101. rocznica odzyskania niepodległości w Ząbkach, rozpoczęła się od mszy św. za
Ojczyznę w kościele Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. Po mszy, podczas której ks. proboszcz na homilii mówił o konieczności pielęgnowania tradycji i wartości narodowych a także konieczności wspólnego budowania Polski, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Kardynała Wyszyńskiego. W imieniu mieszkańców miasta Ząbki, kwiaty złożyła Burmistrz Ząbek Małgorzata Zyśk wraz z delegacją a także radni i dyrektor PGS w Ząbkach.

Dalsza część uroczystości miała miejsce pod pomnikiem bohaterów Ząbek i Drewnicy w Parku Miejskim, gdzie rozpoczęto hymnem Polski, w ramach programu „Niepodległa do hymnu”. Następnie króciutki rys historyczny tematu, przestawił Mirosław Sobiecki, doradca społeczny burmistrz ds. kultury.

Przypomniał zgromadzonym, że gdy w 1795 roku doszło do III rozbioru, Polska została wymazana z mapy świata. Dopiero 123 lata później, w listopadzie 1918 roku nasz kraj odzyskał niepodległość. Nie oznaczało to jednak końca walk o odbudowę kraju. Proces kształtowania granic trwał do 1923 roku i okupiony był ciężkimi walkami.

Wraz z chórem Miejsko - Parafialnym Cantores Misericordies, zgromadzeni odśpiewali: „O mój rozmarynie”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Jak to na wojence ładnie” oraz „Przybyli ułani pod okienko”. Wszyscy wcześniej otrzymali biało czerwone chorągiewki oraz śpiewniki.

W tej części uroczystości brali udział mieszkańcy, harcerze, służby mundurowe oraz władze miasta, które pod pomnikiem, złożyły kwiaty wraz z radnymi.

Dalszy ciąg śpiewania pieśni patriotycznych, także z udziałem wspomnianego chóru, odbył się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Chór wykonał koncert, tuż po XII Biegu Niepodległości, zorganizowanym, przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ząbkach ma stadionie miejskim Dozbud Arena.

W biegu na dystansie 5 km udział wzięło 190 osób, w 6 -ciu kategoriach. W kategorii OPEN wśród mężczyzn I miejsce zajął Jarosław Kurek (czas 13:32), II - Wojciech Skory (14:02), III – Szymon Celiński (14:34). W tej samej kategorii, wśród pań, I miejsce zajęła Edyta Majewska (17:45), II – Beata Miszta (18:05), III – Karina Jachymek (19:16). W biegu biegło aż 36 przedszkolaków, z których najmłodsza dziewczynka miała 3 lata.

Szczegółowa relacja z XII Bietu Niepodległości - na stronie: http://mosirzabki.pl/

Iwona Potęga

foto: Bogdan Śladowski,fotorelacja:


https://www.facebook.com/Zabkimiasto/photos/ms.c.e...


https://www.facebook.com/Zabkimiasto/photos/ms.c.e...