Orszak Trzech Króli i Ząbkowskie Kolędowanie

/velacms/solutions/zabki/content/pages/aktualnosci/aktualnosci/2019-1/orszak-trzech-kroli-i-zabkowskie-koledowanie/_widgets/tresc-podstrony/_widgets/zdjecie

6 stycznia br., upłynął w Ząbkach w wyjątkowej atmosferze. W godzinach wieczornych odbył się, już po raz siódmy, koncert kolęd polskich „Ząbkowskie Kolędowanie”, natomiast punktualnie o godzinie 12:30 sprzed kościoła pw. Miłosierdzia Bożego wyruszył Orszak Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli już po raz drugi w naszym mieście organizowała fundacja WZRASTAJ Edukacja Kultura Sport. Rozpoczął się on walką dobra ze złem (UKS Szabla Ząbki) oraz radosnym tańcem maleńkich aniołków (PP nr 3). Orszak poprowadzili Maryja z Józefem oraz dzieci z kółka misyjnego, pod opieką ząbkowskich Strzelców. Trzech królowie prezentowali się na koniach dostojnie i wzbudzali ogólne zainteresowanie. Król reprezentujący Afrykę to rodowity Egipcjanin, od kilku lat mieszkający w Ząbkach. Dużym zaskoczeniem okazała się krótka, ale świetnie wykonana, scenka z królem Herodem. Na wysokości drewnickiego szpitala uczestnicy Orszaku zobaczyli nagle na wysokim tronie zirytowanego władcę (Patryk Jóźwik), któremu towarzyszył dwuosobowy chórek (Julia Jóźwik, Ania Fijałkowska). Młodzież przygotowała tę świetną scenkę pod kierunkiem p. Anny Kozioł. W parku Orszak przywitała św. Rodzina, góralska orkiestra i domowe zwierzęta, do których lgnęły szczególnie dzieci.

W wydarzeniu wzięli udział burmistrz Ząbek Małgorzata Zyśk, radni miejscy i radni powiatowi. Muzyka i wspólne, radosne kolędowanie wprowadziły licznie przybyłych mieszkańców Ząbek w doskonały nastrój, a znane i lubiane pieśni rozbrzmiewające w nastrojowej scenerii, tworzyły pełną ciepła i wzajemnej serdeczności atmosferę.

Choć znawcy Biblii skłaniają się do uznania zawartego w Ewangelii Mateusza opowiadania o pokłonie magów jedynie za literacką formę katechetyczną i wskazują, że ma ona charakter ułożonego na wzór żydowskich midraszy pouczenia o znaczeniu i misji Jezusa, to odbywające się w całej Polsce w dniu 6 stycznia orszaki wpisały się w krajobraz wielu miast, stanowiąc rozrywkę dla mieszkańców.

W godzinach wieczornych w parafii p. w. Miłosierdzia Bożego odbył już po raz siódmy uroczysty doroczny koncert polskich kolęd „Ząbkowskie Kolędowanie”. Podobnie jak w latach ubiegłych organizatorami koncertu byli: Miejski Ośrodek Kultury w Ząbkach oraz Parafia Miłosierdzia Bożego, a patronat nad wydarzeniem objęła burmistrz Małgorzata Zyśk.

Zgormadzona w gościnnych wnętrzach kościoła p. w. Miłosierdzia Bożego publiczność wysłuchała najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek, w wykonaniu chóru i solistów pod batutą Elżbieta Tarasewicz. Zaśpiewali je m.in. Piotr Uściński, pochodzący z Ząbek poseł na Sejm RP, Robert Perkowski, przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego, Małgorzata Zyśk, burmistrz Miasta Ząbki, Sławomir Pisarczyk, radny Powiatu Wołomińskiego, a także dyrektorzy i nauczyciele ząbkowskich szkół i przedszkoli, kierownicy świetlic środowiskowych, radni oraz zaproszeni goście.

Koncert „Ząbkowskie Kolędowanie” każdego roku dostarcza mieszkańcom miasta pięknych artystycznych doznań i wiele wzruszających chwil. Także w minioną niedzielę ząbkowska publiczność mogła posłuchać wspaniałych aranżacji pieśni bożonarodzeniowych. Refleksyjne i pełne zaangażowania wykonanie oraz doskonały dob

ór utworów sprawiały, że mieszkańcy z prawdziwym żalem opuszczali progi Parafii Miłosierdzia Bożego. Przepiękne, chwytające ze serce, polskie kolędy – „Gore Gwiazda Jezusowi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Do szopy”, „W żłobie leży” czy „Kolęda Maryi” wykonane z ogromnym kunsztem i prawdziwym profesjonalizmem przywołały świąteczny nastrój i chwile zadumy.

- Dziękujemy Państwu za wspólne kolędowanie. Szczególne podziękowania natomiast kierujemy do dyrektorów, nauczycieli, radnych oraz znamienitych gości związanych z naszym miastem i występujących w naszym Koncercie Kolęd Polskich pod hasłem „Ząbkowskie kolędowanie”. Gorące podziękowania składamy na ręce pani dyrygent Elżbiety Tarasewicz za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie naszej uroczystości powiedział na zakończenie koncertu - powiedział Patryk Jóźwik, w imieniu Miejskiego Ośrodka Kultury w Ząbkach.

Szczególne podziękowania za przygotowanie tej wspaniałej, integrującej lokalną społeczność uroczystości należą się pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury w Ząbkach – Annie Kozioł i dyrektorowi Sławomirowi Skotnickiemu, młodzieży ze studia teatralnego MOK, dyrygentce Elżbiecie Tarasewicz oraz proboszczowi parafii p.w. Miłosierdzia Bożego – ks. kanonikowi Andrzejowi Kopczyńskiemu.

Aleksandra Olczyk – Życie Powiatu na Mazowszu

fotorelacja Orszak Trzech Króli, foto. Bogdan Śladowski

fotorelacja Ząbkowskie Kolędowanie, foto. Bogdan Śladowski