Będzie sieć światłowodowa dla mieszkańców Ząbek

/velacms/solutions/zabki/content/pages/aktualnosci/aktualnosci/2018-10/bedzie-siec-swiatlowodowa-dla-mieszkancow-zabek/_widgets/tresc-podstrony/_widgets/zdjecie

Orange Polska i władze Miasta Ząbki podpisały porozumienie, dotyczące rozpoczęcia współpracy mającej na celu rozwój społeczeństwa informacyjnego, poprzez zwiększenie dostępu mieszkańców Ząbek do szybkiego internetu. Ze strony Orange porozumienie podpisała Pani Danuta Janowska, w imieniu Pana Tomasza Kowala Pełnomocnika Zarządu, Dyrektora Rozwoju Współpracy Regionalnej, ze strony miasta - Małgorzata Zyśk, Zastępca Burmistrza Ząbek.

Orange Polska zbuduje w Ząbkach sieć szybkiego światłowodowego internetu. Dzięki temu do końca 2020 roku ponad 14,3 tys. gospodarstw domowych na terenie miasta znajdzie się w zasięgu super szybkiego internetu. Operator planuje przeznaczyć na inwestycję nawet 8,5 mln. zł.

Porozumienie między Orange Polska a władzami Ząbek ma na celu stworzenie przyjaznych warunków dla inwestycji, dzięki którym w mieście zostanie zbudowana sieć superszybkiego internetu. Dotychczas operator budował sieci światłowodowe w nowo powstałych budynkach developerskich. W ciągu 2 lat światłowód dotrze do ponad 84 % mieszkań. Będą mogli z niego korzystać mieszkańcy domów wielorodzinnych jak i jednorodzinnych. Podpisane porozumienie to kolejny przykład dobrej współpracy pomiędzy Orange a samorządem lokalnym w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego i zwiększenia dostępności infrastruktury światłowodowej.

Światłowód jest technologią, która zarówno teraz jak i w przyszłości będzie zapewniać dostęp do internetu o najlepszych parametrach użytkowych, umożliwiających wykorzystanie go w pracy, do prowadzenia biznesu i nauki. Umożliwia on także w pełni multimedialną rozrywkę, gry on-line i oglądanie telewizji nowej generacji w jakości 4K.

Inwestycja w Ząbkach to element realizowanego przez Orange Polska programu inwestycji światłowodowych – jednego z najbardziej ambitnych programów inwestycyjnych w historii firmy. Już teraz z superszybkiego internetu Orange korzysta ponad 300 000 użytkowników. Orange Światłowód dociera już do ponad 3 milionów mieszkań i domów w całej Polsce. Zgodnie z ogłoszonym planem strategicznym na rozbudowę sieci światłowodowej w Polsce w latach 2016 – 2020 firma planuje przeznaczyć blisko 4 mld zł, aby dostarczyć światłowód do 5 mln. gospodarstw domowych.

Orange Polska i UM Ząbki

Mapa rozbudowy sieci światłowodowej w Ząbkach:

OLT obiekty- urządzenia dostępowe

B2C 1-4 HH- niska zabudowa (domki)

B2C 5  HH-wysoka zabudowa (bloki)

B2B 1-4BUC- budynki w których znajduje się do 4 firm, działalności gospodarczej, lokali usługowych

B2B 5 BUC-- budynki w których znajduje się od 5  firm, działalności gospodarczej, lokali usługowych

POPC OPL-szkoły