Apel do Mieszkańców Ząbek w związku ze smogiem

/velacms/solutions/zabki/content/pages/aktualnosci/aktualnosci/2017-01/apel-do-mieszkancow-zabek-w-zwiazku-ze-smogiem/_widgets/tresc-podstrony/_widgets/zdjecie

Szanowni Państwo,

od kilku dni na terenie Warszawy i miast przyległych, także w Ząbkach utrzymuje się smog.
Przyczyną smogu jest mróz i bezwietrzna pogoda. Z powodu zimnego gruntu występuje inwersja termiczna, która sprawia, że dymy z kominów unoszą się na niskiej wysokości. Efekt jest taki, jakby ktoś nakrył miasto powłoką szklaną. Dodatkowo w czasie mrozu ludzie więcej palą w piecach, w których spalane jest nie tylko paliwo dobrej jakości, spalane są także odpady komunalne, których nie wolno spalać w piecach domowych, (Ustawa o odpadach oraz Prawo ochrony środowiska ).
Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Ząbkach systematycznie prowadzą kontrole, od początku sezonu grzewczego. W przypadku stwierdzenia spalania substancji zabronionych, nakładane są mandaty karne w wysokości do 500 złotych lub kierowane wnioski do sądu (grzywna nakładana przez sąd wynosi do 5 tysięcy złotych).
Zwracamy się do mieszkańców z apelem o zgłaszanie wszelkich informacji, odnośnie miejsc, gdzie mogą być spalane odpady. Każda informacja zostanie sprawdzona.

--

Zbigniew Forysiak
Komendant Straży Miejskiej
w Ząbkach
ul. Wojska Polskiego 10
05-091 Ząbki