Skarbówka rozliczy nasze PIT-y w terminie

/velacms/solutions/zabki/content/pages/aktualnosci/aktualnosci/2019-2/skarbowka-rozliczy-nasze-pit-y-w-teminie/_widgets/tresc-podstrony/_widgets/zdjecie

Do końca stycznia pracodawcy i płatnicy wysłali do urzędów skarbowych ponad 35 mln elektronicznych deklaracji, w tym ponad 22,8 mln PIT-11 – poinformowała w piątek minister finansów Teresa Czerwińska.
Teraz na podstawie przesłanych dokumentów fiskus przygotuje zeznania „Twój e=-PIT”, które udostępni podatnikom 15 lutego.
Podatnicy składający za 2018 r. zeznania roczne PIT-37 (gównie dla dochodów z pracy) i PIT-38 ( m.in. dochody z papierów wartościowych i udziałów w spółkach) nie będą już musieli samodzielnie rozliczać się z fiskusem. Jeśli od 15 lutego do 30 kwietnia br. zalogują się na Portal Podatkowy MF (podatki.gov.pl), znajdą tam swoje zeznanie podatkowe automatycznie przygotowane przez skarbówkę.
Taki dokument będzie bazował wyłącznie na danych, które mają urzędnicy, a więc na informacjach od pracodawców, danych z ubiegłorocznych zeznań o uldze na dzieci i danych o organizacjach pożytku publicznego, którym podatnik podarował w przeszłości swój 1 proc. PIT.

Kto będzie chciał skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego lub z ulgi rehabilitacyjnej, będzie musiał samodzielnie zmienić treść zeznania.
Co istotne, fiskus wypełni dokumenty tak, jakby podatnik rozliczał się z PIT indywidualni. Dopiero po zalogowaniu na portal będzie można zmienić sposób rozliczeń na wspólny z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dzieci – wyjaśnił resort finansów.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 4 lutego 2019 t. nr 24 (4926)

/RACHUNKOWOŚĆ/
Mariusz Szulc
mariusz.szulc@infor.pl