Militarny Piknik Rodzinny w Ząbkach

/velacms/solutions/zabki/content/pages/aktualnosci/aktualnosci/2018-06/militarny-piknik-rodzinny-w-zabkach/_widgets/tresc-podstrony/_widgets/zdjecie

23 czerwca odbył się w Ząbkach Militarny Piknik Rodzinny z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wolna i niepodległa Polska jest niekwestionowaną wartością wspólną Polaków. Odzyskanie niepodległości w 1918 roku i proces jej ugruntowania są wydarzeniami, które wyzwalają w Polakach poczucie dumy, jedności, koncentrują uwagę na dobru wspólnym i inspirują do ambitnego myślenia o przyszłości naszego kraju.

W świętowanie jubileuszu 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości organizując m. in. "Militarny Piknik Rodzinny" włączyło się Miasto Ząbki, Harcerze z Ząbek, Straż Miejska w Ząbkach, Ochotnicza Straż Pożarna w Ząbkach oraz Oddział Ząbki Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

W bogatym i bardzo atrakcyjnym programie pikniku znalazły się m.in. prezentacja pojazdów, broni i sprzętu wojskowego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej oraz pokaz ratownictwa medycznego prowadzony przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Ząbkach.

Podczas pikniku zaprezentowali się także Strzelcy z Ząbek, którzy wystawili swoje stoisko, przygotowali strzelnicę, tor przeszkód oraz pokaz dynamiczny. Na stoisku każdy mógł zapoznać się z replikami broni krótkiej i długiej, używanymi przez Strzelców podczas szkolenia, oraz elementami ubioru i wyposażenia. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem głównie dzieci, które w oporządzeniu, z hełmami i bronią pozowały do zdjęć. Na strzelnicy ASG każdy niezależnie od wieku mógł popróbować swoich sił strzelając do tarczy. Największa rywalizacja miała jednak miejsce na torze przeszkód, gdzie zarówno dzieci jak i dorośli w hełmie i kamizelce, z tzw. „gumikałachem” w ręku musieli na czas pokonywać przeszkody rozstawione w parku Szuberta. Kluczowym punktem pikniku w wykonaniu Strzelców był pokaz dynamiczny, gdzie zaprezentowane zostały trzy elementy pracy oddziału. Jako pierwszy został zaprezentowany patrol pieszy z nawiązaniem kontaktu. Prowadzący „rozłożył na części” pracę zespołu, wyjaśniając wydawane komendy, sposób niesienia broni, przyjmowane pozycje oraz kierowanie broni w celu prowadzenia ognia. Po pracy patrolu, widzowie mogli oglądać szybki pokaz wyprowadzenia VIP’a ze strefy zagrożenia, a na finał do parku wjechał samochód, który został zatrzymany przez patrol na punkcie kontrolnym tzw. check point. Wartownicy wyciągnęli kierowcę z auta, zrewidowali, po czym przeszukali pojazd posługując się kierowcą jako tarczą. Na nieszczęście dla kierowcy wartownik znalazł w bagażniku pistolet, po którego zabezpieczeniu obezwładnionego kierowcę wyprowadzono do aresztu. Widzowie nagrodzili Strzelców oklaskami i dalej podczas pikniku wielokrotnie chwalili, a część z nich pozostając pod wrażeniem pokazu wypełniła formularze zgłoszeniowe do Oddziału. Formularze wypełniło także wiele dzieci, chcąc zapisać się do jedynego na Mazowszu Plutonu ORLĄT, przeznaczonego dla dzieci w wieku od 8 do 13 lat.

Zwieńczeniem pikniku był spektakl „Zawsze na przedzie” przygotowany przez Fundację Dumni Polską.

Aleksandra Olczyk (Życie Powiatu na Mazowszu)
Mirosław Sobiecki

Fotorelacja Bogdan Śladowski