II Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych za nami

/velacms/solutions/zabki/content/pages/aktualnosci/aktualnosci/2018-05/ii-zlot-samochodow-elektrycznych-i-hybrydowych-za-nami/_widgets/tresc-podstrony/_widgets/zdjecie

W niedzielę, 27 maja, ząbkowski Park Szuberta stał się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na Mazowszu. Drugi Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych oraz Piknik Ekologiczny okazały się prawdziwym świętem fanów motoryzacji i wielkim sukcesem organizatorów. Prowadzone przez Włodzimierza Zientarskigo i Dominikę Sygiet wydarzenie, przyciągnęło do Ząbek nie tylko liczne grono pasjonatów czterech kółek, ale też wielu renomowanych wystawców z całego kraju.

- Jest to impreza dla każdego o charakterze piknikowym, ogólnopolska, niemal międzynarodowa, bo przyjeżdżają do nas także wielbiciele aut elektrycznych z zagranicy. Jako gospodarz miasta cieszę się, że ekozlot odbywa się właśnie w Ząbkach – powiedział Robert Perkowski, burmistrz Ząbek.

Już dzień wcześniej, w sobotę 26 maja br. odbyła się parada aut elektrycznych, hybrydowych i samochodów typu plug-in, na której królowały marki Ford i Fiat. Wśród samochodów elektrycznych zaprezentowano trzy Fiaty 500 E, Forda Focus Electric, Forda Transit Connect Electric, Kia Soul Electric, z samochodów typu plug-in czyli aut z możliwością ładowania zewnętrznego z gniazdka domowego można było zobaczyć dwa Fordy C-MAX ENERGI oraz Forda Mondeo mk5 (FUSION USA) Energi, auta hybrydowe reprezentowała przepiękna Honda CHR Hybrid. Kawalkada wyruszyła z Parku Szuberta i po przejeździe ulicami Ząbek i Marek wjechała do Warszawy na Rynek Starego Miasta, gdzie ekologiczne i bez emisyjne auta zaparkowały przy warszawskiej Syrence wzbudzając ogromne zainteresowanie.

W niedzielę, organizatorzy Zlotu - Marcin Piórkowski, twórca stowarzyszenia Ekozlot oraz Miejski Ośrodek Kultury w Ząbkach, zapewnili przybyłym gościom szereg atrakcji, w tym możliwość obejrzenia wielu ciekawym projektów pojazdów elektrycznych, poznania ich konstruktorów oraz skorzystania z jazdy testowej samochodami elektrycznymi, hybrydowymi i hybrydowymi plug-in. Dzieci mogły wcielić się w rolę kierowców korzystając z mini wypożyczalni samochodów elektrycznych, rozwijać swoje umiejętności plastyczne w kąciku rysunkowym i wziąć udział w licznych konkursach. Uruchomiono także stoiska z akcesoriami i częściami samochodowymi oraz sektory importerów samochodów elektrycznych i hybrydowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje firm i instytucji działających na rzecz rozwoju elektro-mobilności i propagujących ochronę środowiska naturalnego. Odbyły się bloki tematyczne dotyczące m.in. serwisowania i ewentualnych napraw samochodów elektrycznych, a eksperci z AutoCentrum Ząbki Paweł Szachnowski oraz przedstawiciele OKSERWIS Sie

Warsztatów i Akademii Technicznej rozwiewali mity nad ich problemowością. Podczas bloków poświęconych infrastrukturze ładowania samochodów elektrycznych i energii odnawialnej Przemysław Kałdoński z firmyEV+ i Jakub Spirydoniuk z GO + Eauto opowiedzieli o już realizowanych inwestycjach i planach na przyszłość.

Odbywający się po raz drugi w Ząbkach Zlot był także niepowtarzalną okazją, by poznać liczne zalety pojazdów elektrycznych i hybrydowych oraz opinie kierowców i ekspertów użytkujących takie samochody na co dzień.

- Rewolucja elektryczna w motoryzacji rozpoczęta, nadszedł czas zmian i Ekozlot.pl jest tego najlepszym przykładem. Zainteresowanie w tym roku znowu nas mile zaskoczyło, przede wszystkim chcemy bardzo podziękować wszystkim przybyłym użytkownikom aut elektrycznych i hybrydowych którzy przyjechali do nas z najodleglejszych części Polski pokonując niejednokrotnie dystans ponad 330km i udowadniając, że autem na prąd można podróżować. - powiedział Marcin Piórkowski, jeden z organizatorów wydarzenia.

W trakcie Zlotu zainicjowano plebiscyt "Człowiek Elektromobilności" oraz wyłoniono zwycięzców konkursów „Samochód Elektryczny Moich Marzeń” w którym brały udział dzieci ze świetlic środowiskowych w Ząbkach, „Jeżdżę ekologicznie”, „Zbuduj Pasażerski Pojazd Mobilny” i „Jeżdżę na kropelce”.

Drugi Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych w Ząbkach zaowocował pełnym przekrojem aut elektrycznych i wielu innych ciekawych pojazdów. Z samochodów na prąd można było zobaczyć sławną Teslę model S, elektrycznego Forda Focusa, kilka Fiatów 500e, Renault Fluence, Peugeot 106 z lat 90-tych, Chevroleta VOLT, Kia Soul, najnowszy model Nissana Leaf oraz jego starszego brata, BMWi3,  dostawczego Forda Transit Connect, Toyotę Auris CHR, Lexusa CT. Dużą niespodziankę sprawili taksówkarze z różnych korporacji, którzy przyjechali swoimi hybrydami i na scenie wraz z Włodzimierzem Zientarskim opowiadali o zaletach swoich aut. Nie zabrakło też innych ciekawych pojazdów jak elektryczny skuter wodny, hulajnogi, rowery na prąd i trójkołowce.

- Jak wielkie było zainteresowanie ekozlotem może świadczyć fakt, że niektórzy mieszkańcy przychodzili na piknik do parku nawet dwu i trzykrotnie. Przyprowadzali znajomych i rodzinę, aby podziwiać nowe modele ekologicznych pojazdów znanych i cenionych marek. Było też mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, więc ta prestiżowa, plenerowa impreza, przyciągnęła w słoneczne popołudnie całe rodziny - powiedziała Małgorzata Zyśk, radna Powiatu Wołomińskiego

Jak mogliśmy zaobserwować, polska myśl techniczna nie ustępuje w niczym światowym rozwiązaniom, a zaprezentowane rozwiązania są doskonałym przykładem ogromnego potencjału polskich inżynierów w dziedzinie motoryzacji i ochrony środowiska.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Robert Perkowski, burmistrza Miasta Ząbki, Kazimierz Rakowski, starosta Powiatu Wołomińskiego, Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwo Energii, a także Politechnika Warszawska Wydział Elektryczny.

Relacja: Aleksandra Olczyk – Życie Powiatu na Mazowszu

Zdjęcia: Bogdan Śladowski i archiwum prywatne Marcina Piórkowskiego
zobacz galerię zdjęć

Wyniki konkursów w których nagrody wręczono podczas ekozlotu

Finał konkursu „Samochód elektryczny moich marzeń”organizator firma "Corto"

W dniu 23 maja 2018 r. jury w składzie:

Robert Kwiatkowski „Corto” - przewodniczący jury

Sławomir Skotnicki Miejski Ośrodek Kultury – członek jury
Iwona Potęga – Urząd Miasta Ząbki -sekretarz jury
oceniło 19 prac plastycznych wykonanych techniką dowolną, wykonanych przez dzieci i młodzież z ząbkowskich świetlic środowiskowych nr 1 „Harcówka” i nr 2 „Schowek”.

Prace były ocenione w dwóch kategoriach wiekowych 7-12 lat i 13-17 lat.

W kategorii 7-12 lat, trzy pierwsze miejsca zajęły prace wykonane przez:

 1. Gabrysię Mazurkiewicz, lat 11, Harcówka
 2. Grzegorza Skibińskiego l.9 Harcówka
 3. Esterę Kłosińską l.7 Schowek Przyznano także nagrodę dodatkową dla:
 4. Damiana Franiewskiego l.11, Schowek
  Pozostałym uczestnikom
 5. Bartosz Paciorek l. 12 Harcówka
 6. Franek Mlowek l. 10 Harcówka
 7. Aleks Kotynia l. 10 Harcówka
 8. Maks Paciorek l. 10 Harcówka
 9. Kacper Szczepaniak l. 11 Harcówka
 10. Aleks Olszewski l. 1. 7 Harcówka
  postanowiono przyznać upominki w postaci gadżetów reklamowych

  W kategorii 13-17 lat, trzy pierwsze miejsca zajęły prace wykonane przez:

 11. Kamilę Mil, l. 16 Harcówka
 12. Patrycję Szczęk l. 13 Harcówka
 13. Wiktorię Maćkiewicz l. 15 Schowek
  W tej kategorii także przyznano nagrodę dodatkową dla:
 14. Karoliny Filipowicz l. 15

Pozostałym uczestnikom:

15. Klaudii Majkowskiej l. 11 Harcówka

16. Maćka Skibińskiego l. 14 Harcówka

17. Natalii Maćkiewicz l. 13 Schowek

18. Łukasza Jędrzejewskiego l. 13 Schowek

19. Huberta Płóciennika l. 13 Harcówka

postanowiono przyznać upominki w postaci gadżetów reklamowych

Nagrody ( boomboksy za pierwsze miejsca, oraz głośniki bezprzewodowe za miejsca drugie i trzecie oraz wyróżnienia w obu kategoriach wiekowych) oraz dyplomy, zgodnie z regulaminem zostaną wręczone podczas II Zlotu Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych 27 maja br. w Parku Miejskim w Ząbkach.

Finał konkursu "Zbuduj Pasażerski Pojazd Mobilny" organizator Burmistrz Miasta Ząbki

Kapituła Konkursowa w składzie:
1. Pan Arkadiusz Hajduga – przewodniczący kapituły (Sekretarz Generalny Polskiego Towarzystwa Pojazdów Ekologicznych, Politechnika Warszawska Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych)
2. Pan Grzegorz Dobrzyński – Politechnika Warszawska, Wydział Transportu. Zakład Systemów Informatycznych i Mechatronicznych
3. Pan Krzysztof Jackiewicz – sekretarz kapituły Politechnika Warszawska Wydział Elektryczny. Zakład Napędu Elektrycznego.
4. Pan Tomasz Kret – Inspektor ds. Drogownictwa Urząd Miasta Ząbki
5. Pani Iwona Potęga – Biuro Promocji Urzędu Miasta Ząbki

rozpatrzyła następujące zgłoszenia do konkursu:

  1. Pan Mateusz Szulczyk – (pojazd – CabByke mini)
  2. Pan Ryszard Kiciński - pojazd dla inwalidów
  3. Pan Mateusz Popowski - Koła Naukowe Hybryda, Politechnika Warszawska (pojazd nie jeżdzący)
  4. Pan Sebastian Pecolt - Koło Naukowe Bez Oporu, Politechnika Koszalińska (melex buggy)
  5.Pan Sławomir Sokołowski – (cinquocento 900 – przerobione na elektryczne)
  6. Pan Łukasz Krawczuk vel Walczuk (projekt, koncept).

  Do wygrania w konkursie Zbuduj Pasażerski Pojazd Mobilny były nagrody: za prototyp auta I nagroda to kwota 5000 zł, II nagroda 3000 zł, a III nagroda 2000 zł, za koncept (projekt) I nagroda to 1200 zł, II nagroda 500 zł, a III nagroda 300 z. Nagrody zostaną pomniejszone o należny podatek który będzie odprowadzony do Urzędu Skarbowego.

Kapituła Konkursowa po naradzie postanowiła przyznać nagrody
w kategorii „prototyp”

1 Miejsce i nagrodę w wysokości 5000 zł. brutto

Panu Sławomirowi Sokołowskiemu, który zaprezentował przerobionego na elektryczny Fiata Cinquocento

2 Miejsce i nagrodę w wysokości 3000 zł. brutto
Ryszard Kiciński, który zaprezentował pojazd dla inwalidów

3 Miejsce i nagrodę w wysokości 2000 zł. brutto
Mateusz Szulczyk ze swoim pojazdem cabbike mini

Wyróżnienia otrzymali:
Pan Mateusz Popowski -Koło Naukowe Hybryda z Politechniki Warszawskiej oraz Pan Sebastian Pecolt -Koło Naukowe Bez Oporu z Politechniki Koszalińskiej.

W kategorii „koncept” nagród nie przyznano. Przyznano wyróżnienie dla Pana Łukasz Krawczuka vel Walczuka .

Konkurs " Jeżdżę Ekologicznie" organizator Stowarzyszenie Ekozlot 

w kategorii samochód elektryczny laureaci.

1 miejsce - Pan Bartosz Tomeczko Nissan Leaf dystans pokonany 320km zużył 11,6kwh ( 3 osoby w samochodzie)

2miejsce - Pan Tadeusz Baranowski BMWi3  dystans pokonany 145km zużył 11,1kwh ( 2 osoby w samochodzie)

3 miejsce - Pan Dariusz Kowalkowski Tesla model S dystans pokonany 187km zużył 16,3kwh ( 2 osoby w samochodzie)

w kategorii samochód Hybrydowy

1 miejsce -Pan Zbigniew Religa Dystans 182,6km zużył 3,3l/100km ( 4 osoby w samochodzie)

2 miejsce -Pan Adam Oleksiak Dystans 208,3 km zużył 2,7 l/100km ( 1 osoba w samochodzie)

3 miejsce - Pan Marcin Pawlak Dystans 332,9 km zużył 3,5l /100km ( 4 osoby w samochodzie)

Konkurs " Jeżdżę na Kropelce" organizator Toyota Marki

1 miejsce - Grzegorz Rytlewski  513712222 spalanie 1,7l/100km

2 miejsce- Arkadiusz Bernaś   881089602