I Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych w Ząbkach za nami

/velacms/solutions/zabki/content/pages/aktualnosci/aktualnosci/2017-05/i-zlot-samochodow-elektrycznych-i-hybrydowych-w-zabkach-za-nami/_widgets/tresc-podstrony/_widgets/zdjecie

Po raz pierwszy w Polsce, właśnie w Ząbkach odbył się I zlot samochodów elektrycznych i hybrydowych podczas Pikniku Ekologicznego w Parku Miejskim im. Szuberta w dniu 28 maja br.

Inicjatorem i głównym organizatorem wydarzenia był Marcin Piórkowski właściciel firmy MC MagMarCAR Auto Części z Ząbek. Współorganizatorami byli Miejski Ośrodek Kultury w Ząbkach oraz Pracownia Finansowa Sp. z o.o. z Warszawy.

Impreza odbyła się pod patronatem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Burmistrza Miasta Ząbki .

Imprezę poprowadzili znany dziennikarz i pasjonat motoryzacji Włodzimierz Zientarski wraz z Dominiką Sygiet - partnerką radiową z programu „Odjechani” w Antyradiu, oczywiście przy dźwiękach rockowej muzy.

Celem tego ekologicznego wydarzenia było przybliżenie tematu użytkowania aut elektrycznych i hybrydowych oraz wszystkiego co z tym związane, w tym szeroko pojętych odnawialnych źródeł energii. Rozwijanie i pogłębianie zainteresowań współczesną techniką oraz promowanie ekologicznych źródeł energii wynikających z planu gospodarki niskoemisyjnej miasta Ząbki.

Organizatorzy pokazali przybyłym ogrom zalet samochodów elektrycznych i hybrydowych. W zlocie uczestniczyły różne marki samochodów, które łączy myśl technologiczna i idea we wspólnym celu: propagowanie ekologicznych innowacji w codziennym życiu, do których przyczyniają się m.in. zmiany w motoryzacji.

Podczas pikniku odbył się finał konkursu na budowę pasażerskiego pojazdu mobilnego zasilanego elektrycznie „Zbuduj Pasażerki Pojazd Mobilny”, którego pomysłodawcą i organizatorem był burmistrz miasta Ząbki Robert Perkowski. Burmistrz opowiadając o konkursie podkreślił, że Ząbki starają się być zawsze prekursorem różnego rodzaju ciekawych rozwiązań i wydarzeń, dlatego cieszy się że i tym razem to się udało. Konkurs co prawda był ogłoszony także rok wcześniej, jednak nie było zainteresowania. W tym roku organizator złagodził kryteria i dopuścił do konkursu także same koncepty a także pojazdy w fazie budowy.
Do II etapu konkursu przystąpiło sześciu współzawodników, którzy zgodnie z regulaminem konkursu zaprezentowali projekty swoich pojazdów, a niektórzy - pojazdy, w tym kilka jeżdżących.
Jury, pod przewodnictwem Artura Kopczyńskiego z Wydziału Maszyn Politechniki Warszawskiej, (Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Pojazdów Ekologicznych), po burzliwej naradzie wybrało 3 zwycięzców – I miejsce zajął projekt Studenckiego Koła Naukowego „Bez Oporu”, pod opieką Sebastiana Pecolta (koło tworzą studenci z Wydziału Technologii i Edukacji Politechniki Koszalińskiej), II miejsce zajął Paweł Marczewski, III miejsce – Koło Naukowe „Hybryda” z Politechniki Warszawskiej, którego prezesem jest Mateusz Popowski. Zwycięzcy otrzymali kolejno nagrody 3200 zł, 2000 zł., i 1000 zł. (pomniejszone o 10% podatek). Fundatorem nagród pieniężnych było MZO Wołomin. Pozostałe ekipy, tj. studenci Politechniki Śląskiej, Fundacji Greenpowerpolska.pl, oraz zespół Dawid Zygmunt i Rafał Berestka otrzymały wyróżnienia i nagrody niespodzianki. Ponadto ekipa Greenpowerpolska.pl otrzymała dodatkowo nagrodę pieniężną od firmy Green Way. Jeżdżące pojazdy, ku radości zebranych, odbyły przejazd pokazowy po torze rolkowym w parku. Patronat nad konkursem objął Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej oraz FordStore AutoNobile.
Tego dnia zostali także nagrodzeni zwycięzcy konkursu „Jeżdzę ekologicznie” , zorganizowanego przez firmę MC MagMarCar z Ząbek oraz „Jeżdzę na kropelce”, zorganizowanego przez Toyotę Marki, którzy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe od sponsorów, w tym auta na weeked.

Podczas pikniku, na scenie wciąż odbywały się ciekawe wywiady dotyczące innowacji i zmian na rynku motoryzacyjnym a także ekologii, m.in.. ze znanym blogerem branżowym Jarosławem Kubiec, miłośnikiem elektrycznej motoryzacji i pasjonatem oraz ekspertem w tej dziecinie, użytkownikiem BMW i3. A także z Zastępcą Wójta Gminy Siennica Tomaszem Gójskim, który opowiedział o tym, że Gmina Siennica uruchomiła laboratorium propagujące źródła odnawialne, dzięki wsparciu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W labolatorium odbywają się na co dzień m.in. bezpłatne warsztaty edukacyjne. Można tam zobaczyć systemy samodzielnego pozyskiwania energii odnawialnej-kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, energooszczędne oświetlenia czy inteligentne systemy zażądania energią w domu.

Niesamowite wrażenie wywołała Tesla model X, która podjechała pod scenę dając pokaz swoich malowniczych możliwości, jak zapalanie świateł i poruszanie drzwiami, które otwierały się do góry. Zebrani żartowali, że robiła „Batmana”.

W parku czekało na dzieci szereg atrakcji, m.in. jazda mini samochodzikami elektrycznymi, obsługiwanymi przez prężną ekipę z firmy MC MagMarCar oraz konkursy zorganizowane przez Nadleśnictwo Drewnica, a także możliwość pomalowania prawdziwych samochodów.

Nieopodal, na terenie Szkoły Podstawowej nr 2, dzieci mogły pojeździć na rowerach w miasteczku drogowym zorganizowanym przez Fundację PZU oraz skorzystać z dmuchańców. Także na terenie szkoły była wypożyczalnia samochodów elektrycznych i hybrydowych, które, osoby posiadające prawo jazdy, tego dnia mogły przetestować odbywając kilkunasto minutową jazdę.

W zatoczce autobusowej na ul. Batorego można było obejrzeć Autobus Energetyczny Krajowej Agencji Poszanowania Energii, który to jest praktycznym laboratorium na kółkach. Eksperci z KAPE przedstawiali zainteresowanym energetyczne rozwiązania jak w prosty sposób oszczędzać energię i wodę.

Na terenie parku, swoje stoiska miały firmy: Pracownia Finansowa Sp. z o.o, Firma Ford Auto Nobile, Firma Cygan sp. z.o.o. sp. k. właściciel Salonów Lexus Żerań i Toyota Marki, AutaElaktryczne.pl, MC MagMarCarCAR z Ząbek, Inter-Team, KRAFT Kraft Automotive, Moto Team o.k. Serwis Extreme Drivers, Tazziri Moto-Team Centrum Promocji Sportu, Extreme Drivers.Twoja Energia panele fotowoltaiczne,Firma Corto Lift Serwis, Auto Centrum.pl,

Sponsorami imprezy, dzięki którym mogło się odbyć to niecodzienne wydarzenie byli : Miasto Ząbki, Miejski Ośrodek Kultury w Ząbkach, MC MagMarCar Auto Części z Ząbek, Pracownia Finansowa sp. z o.o.. MZO Wołomin, Kraft Automotive, Inter-Team, FordStore Auto Nobile, Toyota Marki, Printing House, Corto Lift Service, Atlantic ExpresCorp, Partner Gospodarka Odpadami, Entreme Drivers, Autoelektrczne.pl, Moto-Team, Go To You.
Patronami medialnymi wydarzenia byli: MojeBMWi3, AutoCentrum, ECDriving.Info, ŚwiatOZE, Gram w zielone.pl.
Co prawda, to pierwszy Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych w Ząbkach, ale nie ostatni, jak zapewniają organizatorzy. Zlot będzie odbywać się cyklicznie a informacje o przygotowaniach do kolejnego zlotu na bieżąco będzie można śledzić na stronie ekozlot.pl .

Iwona Potęga
foto. Bogdan Śladowski
zobacz fotorelację