VI spotkanie ząbkowskich przedsiębiorców w Ząbkach za nami

/velacms/solutions/zabki/content/pages/aktualnosci/aktualnosci/2017-04/vi-spotkanie-zabkowskich-przedsiebiorcow/_widgets/tresc-podstrony/_widgets/zdjecie

„Dobry Wieczór Rosjo”, pod takim tytułem odbyło się szóste już spotkanie ząbkowskich przedsiębiorców, na którym wręczono statuetki Ząbkowska Firma Roku 2016 oraz pamiątkowe grawertony dla firm, które przystąpiły do ząbkowskiej akcji promocyjnej „Zniżka za dowód” w 2016 roku. Spotkanie odbyło się 30 marca br., w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Ząbkach.

Tego rodzaju spotkania odbywają się w Ząbkach raz w roku, a ich ideą jest wzajemne poznanie się ząbkowskich przedsiębiorców, wymiana kontaktów i nawiązywanie współpracy, w celu promocji lokalnych produktów i usług. Spotkania są zwykle utrzymane w konwencji jakiegoś kraju. We wcześniejszych latach były to Chorwacja, Norwegia, Chiny i Tajwan. Tym razem tematem spotkania była Rosja i taki również był klimat spotkania.

W spotkaniu wzięli udział rosyjscy goście: zastępca przedstawiciela handlowego Rosji w Polsce Aleksander Jerszow, zastępca dyrektora Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie Andrej Potiomkin oraz główny specjalista z tego ośrodka Irina Prokopowa. Gościem specjalnym był dr nauk ekonomicznych WSWMiR im. Zygmunta Glogera Jan Bil. Wśród zaproszonych gości byli także przewodniczący rady nadzorczej firmy Agrotechnika S.A. Praska Giełda Spożywcza Zenon Daniłowski, przewodniczący Rady Miasta Ząbki Wojciech Gut oraz ząbkowscy radni i przedsiębiorcy, dyrektorzy jednostek miasta Ząbki a także prezes PWiK Janusz Czarnogórski, prezes MCS Mariusz Ryciak, prezes Lokalnego Funduszu Pożyczkowego „Samorządowa Polska” Iwona Potęga, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół i Placówek Edukacyjno -Wychowawczych Miasta Ząbki Paweł Poboży, przewodniczący społecznej komisji mieszkaniowej Waldemar Brzeszkiewicz, oraz komendant Straży Miejskiej w Ząbkach Zbigniew Forysiak. Gości witali gospodarze: burmistrz miasta Ząbki Robert Perkowski oraz zastępca burmistrza Ząbek Artur Murawski.
Spotkanie poprowadzili Dominika i Marek Wysoccy (on aktor i reżyser, ona – jego córka i dobrze zapowiadająca się następczyni).

Zgromadzeni wysłuchali, już na początku spotkania, hymn Federacji Rosyjskiej, a także dzięki Dominice i Markowi Wysockim, którzy opowiedzieli o ciekawostkach Rosji, zostali wprowadzeni w atmosferę tego kraju. Wieczór umilał, odtwarzając pieśni Wysockiego, Rezenbauma i Okudżawy „Syberyjski bard” Evgen Malinowski – prezes fundacji „Open Art”, który co roku współtworzy Festiwal im. Włodzimierza Wysockiego. Evgen Malinowski koncertuje po całym świecie, w Ząbkach, zaprezentował piosenki ze swojego repertuaru.

Tego wieczoru zostały wręczone pamiątkowe grawertony z podziękowaniami za przystąpienie do promocyjnej akcji miasta „Zniżka za dowód” w 2016 roku. Podziękowania wręczyli burmistrz Robert Perkowski z zastępcą burmistrza Arturem Murawskim. Akcja promocyjna trwa od 2010 roku i polega na współpracy z ząbkowskimi firmami, które udzielają zniżek na swoje produkty i usługi, mieszkańcom zameldowanym w Ząbkach, lub odprowadzającym podatki na rzecz Ząbek. Podziękowania otrzymały firmy: Spider Instal - odebrał Piotr Zawadzki, BHP- Sędek – odebrał Jarosław Sędek, Via Vita – odebrała Justyna Lewandowska, Troian Familiada Sp. z o.o. (restauracja Ciekawe Smaki) – Sergiej Troian, Hurtownia Elektryczna ELKABEL Szczygielski Sp. j. Andrzej Szczygielski – Paweł Bartowski, Probitas Centrum Obsługi Prawnej Sławomir Molsa – Sławomir Molsa, Zino Sp. z o.o. - Tadeusz Ciok, Meble Black Red White Sp. zo.o. - Agata Hałatkiewicz, Pasmanteria Jola – Jolanta Wojda, Lift-Pol Sebastian Piechociński – odebrał Sebastian Piechociński.

Wyróżnienia Ząbkowska Firma Roku 2016, dla najdynamiczniej rozwijającej się firmy otrzymali: firma Zino Sp. z o.o. , statuetkę odebrał Tadeusz Ciok – dyrektor firmy, firma Fair Play Plus Marek Krzemieniewski Sp.j., statuetkę odebrał Marek Krzemieniewski – właściciel, firma Apro Trade sp. z o.o. - statuetkę odebrał Tomasz Obracaj - właściciel i prezes zarządu, wraz z Agnieszką Brandys – członkiem zarządu. Wyróżnienia przyznała kapituła w składzie: Zenon Daniłowski – przewodniczący Kapituły, Wanda Skorupa (firma Jas Pol Ząbki, laureatka zeszłorocznego wyróżnienia Ząbkowska Firma Roku 2015) oraz burmistrz Robert Perkowski. Przewodniczący Kapituły Daniłowski powiedział, że jest dumny mogąc wręczyć wyróżnienia najdynamiczniejszym ząbkowskim firmom. Nawiązując do faktu, że Ząbki słyną z przedsiębiorczości, zażartował, że w Ząbkach, właściwie co adres to firma. Odnosząc się do tematyki wieczoru i kierując swoje słowa do zaproszonych gości, wraził nadzieję, na unormowanie sytuacji, która umożliwi kontakty handlowe, pozwalające na handel z Rosją. Burmistrz, z kolei, zaznaczył, że wyróżnienia właśnie tych firm nie są przypadkowe i wynikają z ich faktycznych zasług, które można znaleźć w odpowiednich rankingach. Dodał również, że nie wszystkie firmy chcą udostępniać informacje, ponieważ nie chcą ujawniać swoich zysków. Przewodniczący Daniłowski oraz burmistrz Perkowski wręczając wyróżnienia, serdecznie pogratulowali tegorocznym laureatom.

Kolejnym ważnym punktem spotkania była dyskusja o gospodarce, którą poprowadził dr nauk ekonomicznych Jan Bil. Na pytania doktora odpowiadał zastępca przedstawiciela handlowego Rosji Alexander Jerszow. W skrócie, z dyskusji wynikało, że przedsiębiorcy zagraniczni płacą w Rosji takie same podatki jak przedsiębiorcy rosyjscy i że handel z Rosją stanowi w Polsce 3% całego handlu. Dowiedzieliśmy się także, że odpowiedzią Rosjan na niemożność eksportu jabłek z Polski jest zakładanie przez nich sadów, które pomagają prowadzić będą polscy sadownicy. zobacz zdjęcia Przedstawiciel handlowy przytaczał także rankingi dot. handlu międzynarodowego, gdzie Polska, zajmowała znacznie wyższe pozycje, niż Rosja. Sugerował, że ma nadzieję na polepszenie polsko-rosyjskich kontaktów handlowych.

W podziękowaniu za uczestnictwo oraz prowadzenie spotkania, Paulinka Murawska z sekcji Miejskiego Ośrodka Kultury wręczyła kwiaty od organizatorów, uczestnikom dyskusji oraz prowadzącym spotkanie.

Na koniec, zgromadzeni zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy fotografii pn. „Irkuck 355 – więcej niż miasto”, udostępnionej przez Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie oraz do skosztowania specjałów kuchni rosyjskiej, przygotowanych przez restaurację z Ząbek „Ciekawe Smaki”.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Redakcja dwutygodnika „Moja Gazeta Regionalna”, „Radio Ząbki” oraz gazeta samorządowa „Co słychać?”. 

Iwona Potęga

foto. Bogdan Śladowski

zobacz zdjęcia